Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, przewodniczył Mszy św. w 15. rocznicę ingresu i święceń pierwszego biskupa świdnickiego Ignacego Deca.
Było to pierwsze z czterech najważniejszych wydarzeń zaplanowanych na obchody jubileuszu diecezji świdnickiej. W katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława 23 marca wokół ołtarza zgromadzili się pasterze kilku diecezji wraz z abp. Pennacchio, który zachęcał do spojrzenia na to wydarzenie przez pryzmat wiary.
- Dla Kościoła świdnickiego, przeżywającego w duchu wiary kryształowy jubileusz, to „rzecz święta”. W ciągu tych piętnastu lat Bóg umacniał wiarę tutejszego ludu Bożego, uświęcał go, pocieszał i prowadził do niebiańskiej ojczyzny. Przeżywany jubileusz jest „rzeczą świętą”, ponieważ Bóg obdarza was szczególnymi łaskami. Wśród nich są specjalne „łaski jubileuszowe”, to znaczy takie, jakie Bóg udziela tym, którzy będą „święcić” jubileusze Bożego działania w ich życiu. Zapewnia o tym Bóg, oświadczając uroczyście Mojżeszowi: „Ześlę wam błogosławieństwo” (Kpł 25,21). Dla waszej ziemi tym błogosławieństwem jest wiara wasza. Mimo różnorodnych doświadczeń historycznych zagrażających wierze pozostaliście wierni Kościołowi, papieżowi i Stolicy Apostolskiej. I to jest zwycięstwo, które zwyciężyło świat, wiara wasza, jak pisze św. Jan Apostoł (por. 1 J 5,4) – mówił w homilii nuncjusz apostolski w Polsce.
Zachęcając do modlitwy o mocną i głębszą wiarę prosił, by była to wiara coraz bardziej świadoma - Przez pogłębianą znajomość nauki Kościoła, która karmi się często Eucharystią, zwłaszcza niedzielną i codzienną modlitwą, szczególnie różańcową. Wiara odważnie wyznawana zawsze, wszędzie i wobec wszystkich, która miłuje, to znaczy prowadzi do miłości Boga i człowieka przez okazywanie mu życzliwości, pomocy i przebaczenia. Wiara, która broni człowieka przed każdym grzechem i jest fundamentem kultury ludzkiej i narodowej – dodał, odmawiając na koniec modlitwę do Świdnickiej Pani.
W uroczystości wzięli udział: kard. Henryk Gulbinowicz, abp Józef Kupny, bp Adam Bałabuch, bp Włodzimierz Juszczak, abp Marian Gołębiewski, bp Stefan Cichy, bp Andrzej Siemieniewski, bp Marek Mendyk i bp Paweł Socha, jak również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
Diecezję świdnicką powołał do istnienia ojciec święty Jan Paweł II, realizując założenia bulli „Totus Tuus Poloniae Populus” (z 25.03.1992 r.) dekretem z dnia 24 lutego 2004 r. patronem diecezji został św. Stanisław, biskup i męczennik, a katedrą – kościół parafialny pw. Świętych Stanisława i Wacława w Świdnicy. Nowa diecezja weszła w skład metropolii wrocławskiej. Pasterzem diecezji i jej pierwszym biskupem ojciec święty mianował ks. prof. dr. hab. Ignacego Deca, dotychczasowego rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Konsekracja biskupia odbyła się 25 marca 2004 r. w katedrze świdnickiej. Wówczas wszedł w życie dekret Stolicy Apostolskiej powołujący do istnienia diecezję świdnicką. Pierwsze decyzje jej biskupa dotyczyły powołania Świdnickiej Kurii Biskupiej. Jej siedziba początkowo mieściła się w budynkach parafii pw. NMP Królowej Polski. Diecezja przejęła od parafii katedralnej budynek przy pl. Jana Pawła II 1 (dawne kolegium Jezuickie), gdzie po stosownych remontach w roku 2005 została przeniesiona siedziba kurii.