Nowy numer 43/2020 Archiwum

Fundacja św. Jadwigi. Ocalą od zapomnienia ludzkie historie

Spotkanie z kard. Gulbinowiczem, założenie ogrodu różanego i przekazanie młodym swojej historii życiowej - m.in. takie działania przewiduje projekt przygotowany dla seniorów przez Fundację św. Jadwigi w Morawie.

Projekt pod nazwą „Moja i twoja historia - ocalić od zapomnienia” ma charakter międzypokoleniowy i obejmie 100 osób, w tym 80 seniorów w wieku 60+ i 20 przedstawicieli młodego pokolenia. Skierowany jest do mieszkańców powiatu świdnickiego i wałbrzyskiego. W pierwszej kolejności przyjmowane będą osoby starsze, które mieszkają na wsi, mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz wyrażają gotowość do aktywnego działania.

Wydarzeniem inaugurującym projekt będzie zaplanowana na 7 maja konferencja „Bezpieczny senior”, a zakończy go wigilia w II połowie grudnia. Przez ponad pół roku seniorzy będą uczestniczyć m.in. w warsztatach ceramicznych, fotograficznych, kulinarnych i rękodzielniczych. Spotkają się ze znanymi i znaczącymi w regionie seniorami, m.in. kard. Henrykiem Gulbinowiczem i Józefem Wiłkomirskim, twórcą i wieloletnim dyrektorem wałbrzyskiej filharmonii. Wraz z młodymi uczestnikami projektu przygotują sztukę teatralną i audycję radiową. Specjalnie dla nich zorganizowany zostanie bal seniora. Będą mogli poznać walory regionu podczas pieszych wędrówek, ale też skorzystać z oferty kulturalnej teatrów, kin czy muzeów.

Alicja Przepiórska, koordynatorka projektu, zachęcała w Świdnicy do zadeklarowania udziału w tym dużym przedsięwzięciu.

- Projekt jest okazją do zrobienia rzeczy, których dotąd państwo nie robili, do przekroczenia jakiejś swojej granicy, bo rozwój nie kończy się na pracy zawodowej - zapewniała A. Przepiórska.

Wtórowała jej Krystyna Lasek, szefowa świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Seniorzy to najbardziej zaniedbana grupa społeczna. Coraz częściej jednak mówi się też o samozaniedbaniu. Tu mamy okazję, by zrobić coś dobrego dla siebie. Poznać nowych ludzi, ale też poznać siebie - mówiła prezes zarządu UTW.

Spotkanie informacyjne w Świdnicy odbyło się 3 kwietnia. Wcześniej podobne miały miejsce w Strzegomiu i Wałbrzychu.

Seniorzy mogą zgłaszać chęć wzięcia udziału w przedsięwzięciu do połowy kwietnia. Zainteresowani mogą dzwonić do Fundacji św. Jadwigi w Morawie - nr tel. 74/ 854 97 30.

Podobne działania Fundacja św. Jadwigi w Morawie prowadziła w poprzednich latach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama