Tak określił doniosły moment w historii bp Adam Bałabuch podczas obchodów 228. rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej ustawy zasadniczej.
Msza św. w kościele Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej oraz obchody przy pomniku 1050. rocznicy Chrztu Polski złożyły się na świętowanie 3 maja w mieście granitu. Tego dnia uroczystości patriotyczne odbyły się również w Świdnicy i Wałbrzychu oraz wielu innych miejscowościach diecezji świdnickiej.
Podczas Eucharystii bp Bałabuch podkreślał związki Kościoła i ojczyzny istniejące od samego początku polskiej państwowości. – Chrześcijaństwo przez wieki kształtowało naszą narodową tożsamość. Nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego bez wiary katolickiej. Uchwalenie w 1791 roku konstytucji było ratowaniem Polski po pierwszym rozbiorze, to było dzieło ludzi sumienia. Dziedzictwo poprzednich pokoleń zobowiązuje nas do troski o dobro ojczyzny – stwierdził świdnicki biskup pomocniczy.
Podkreślił, że przez wieki naród polski doświadcza szczególnej opieki Maryi jako Matki ludzi wierzących i Królowej.
– Jezus z krzyża mówi także do nas: „Oto Matka twoja”. To od nas zależy, czy weźmiemy Maryję do siebie i będziemy chcieli uczyć się od Niej zażyłej więzi z Bogiem – mówił bp Bałabuch.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się