Nowy numer 22/2020 Archiwum

Muzyka cerkiewna zabrzmiała w Świdnicy przejdź do galerii

Chór Aksios z Białorusi koncertował w cerkwi św. Mikołaja, gdzie wzbogacił także niedzielną liturgię, oraz w Kościele Pokoju.

Na Koncerty Paschalne wykonane 1 i 2 czerwca złożyły się utwory o tematyce wielkanocnej, eucharystycznej i maryjnej różnych epok. Muzyka liturgiczna kościoła prawosławnego wybrzmiała w śpiewie wielogłosowym, bez towarzyszenia instrumentów.

- Koncerty adresujemy zarówno do melomanów, jak i do osób wrażliwych na sztukę sakralną. Wzbogacają one życie kulturalne miasta i pokazują świdniczanom bogactwo wieloetnicznej kultury prawosławnej. Cieszę się, że dzisiaj przybyli także goście z parafii katedralnej z Wrocławia – mówił ks. dr Piotr Nikolski, proboszcz parafii prawosławnej w Świdnicy.

Wydarzenia sfinansowało Miasto Świdnica.

Chór Aksios (gr. wartościowy, cenny) powstał w 2015 r. z inicjatywy proboszcza parafii św. Archanioła Michała w Synkowiczach na Białorusi. Tworzą go absolwenci Państwowej Akademii Muzycznej w Białorusi, Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Państwowego Białoruskiego Uniwersytetu Technicznego. Chórem dyryguje Daria Kałpasznikowa – absolwentka Państwowej Białoruskiej Akademii Muzycznej. Zespół Aksios jest laureatem XV Międzynarodowego Festiwalu „Kołożskij błagowiest” (Białoruś), występował także dwukrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama