Nowy numer 46/2019 Archiwum

Zakochanie to tylko początek

Czy Jezus mógł się zakochać? Na to pytanie, w ramach organizowanego przez świdnickie seminarium cyklu, próbowała odpowiedzieć Debora Sianożęcka, psycholog i psychoterapeutka.

Pokazała, że to zjawisko jest dziś bardzo powszechne w szeroko pojętej popkulturze. Podważa się możliwość życia w czystości, sugerując, że jest ona wyparciem seksualności. Ma to wpływ na ocenę Maryi, Józefa, Jezusa czy Marii Magdaleny. – Tak się dzieje, bo ludzie projektują na Jezusa swoje osobiste grzechy czy przekonania, przedstawiając Go sobie jako kogoś, kto żyje według ich wyobrażeń. Czystość Jezusa jest dla nich niewyobrażalna. Odpowiada na to św. Paweł w Liście do Tytusa: „dla czystych wszystko jest czyste, dla skalanych zaś i niewiernych nie ma nic czystego, lecz duch ich i sumienie są zbrukane” – podsumowała.

Po zakończeniu wykładu rozgorzała dyskusja. Jedno z pytań odniosło się do definicji zakochania i jej oceny. Czy rzeczywiście zakochanie się jest złe? Czy nie może prowadzić do prawdziwej miłości? – Nie chcę powiedzieć, że zakochanie jest czymś strasznym, bo sama wielokrotnie byłam zakochana. Chcę natomiast podkreślić, że nie można się zatrzymać na samym zakochaniu. Ono może przeobrazić się w miłość, ale jest to możliwe tylko w Bogu. We wszystkim, także w takim przejściu z zakochania do miłości, muszę mieć odniesienie do kogoś, kto jest ode mnie silniejszy, kto da mi siłę, by drugiego człowieka i siebie samą znosić w miłości. Jeśli nie mam odniesienia do Boga, wówczas opieram życie na uczuciach, które są ulotne i płowieją przy prozie życia. Żeby kochać, muszę mieć zaczepienie w Bogu. Nikt z nas nie jest w stanie o własnych siłach kogokolwiek tak naprawdę pokochać – odpowiedziała.

Wykład Debory Sianożęckiej znajdziecie na naszej stronie: swidnica.gosc.pl, a już w przyszłym roku akademickim odbędą się cztery wykłady dotyczące wiary w Ducha Świętego i Kościół.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama