Nowy numer 47/2020 Archiwum

Abp Scicluna w Wałbrzychu: Wszystkie ofiary muszą być wysłuchane przejdź do galerii

Sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary, zajmujący się sprawami ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystaniem seksualnym przez duchownych, był gościem drugiego dnia obrad KEP.

Maltański hierarcha podczas 383. zebrania plenarnego KEP w Wałbrzychu przeprowadził dzień studyjny i podzielił się swoim doświadczeniem z polskimi biskupami. Stwierdził, że wytyczne polskiego episkopatu dotyczące ochrony dzieci i młodzieży są bardzo dobrze przygotowane i mogą być wzorem dla innych episkopatów.

Podczas konferencji prasowej, podsumowującej obrady, przyznał, że same dokumenty jednak nie wystarczą.

- Trzeba od papieru przejść do czynów, do wdrażania tego, co jest tam zapisane. W każdej diecezji ludzie muszą wiedzieć, do kogo się zgłosić w razie przypadków wykorzystania seksualnego – mówił abp Scicluna.                                                          

Przypomniał  najważniejsze założenia dokumentu Motu Proprio papieża Franciszka „Vos estis lux mundi”, obowiązującego w Kościele katolickim od 1 czerwca br. Zawiera on kanoniczny obowiązek zgłaszania wszelkich nadużyć i zakazuje jakiejkolwiek dyskryminacji osób składających zawiadomienie. Zobowiązuje też biskupów do powołania duchownych, którzy wysłuchają pokrzywdzonych. Specjalną procedurę przewiduje dla przypadków, kiedy to biskup jest osobą, która mogła skrzywdzić.

- Z dokumentu papieża płynie ważne przesłanie, że nie ma przyzwolenia na jakikolwiek brak przejrzystości czy próby tuszowania przypadków wykorzystania – stwierdził maltański arcybiskup.

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy o ewentualne dymisje biskupów, powiedział: „Nie mam żadnej specjalnej misji od papieża Franciszka. Jestem w Polsce dlatego, że zostałem zaproszony przez biskupów”.

Podczas konferencji abp Stanisław Gądecki podsumował obrady KEP. Poinformował, że biskupi zapoznali się z programem duszpasterskim pt. „Eucharystia daje życie”. Zwrócił przy tej okazji uwagę na świętowanie niedzieli, do którego przyczynił się zakaz handlu. Stwierdził, że bardzo pozytywnie wpłynęło to na kształt życia społecznego w Polsce. Odniósł się też do poruszonych podczas zebrania plenarnego kwestii rodzinnych, migracji oraz ochrony danych osobowych w Kościele. Wyraził zadowolenie z wyboru na drugą kadencję bpa Artura Mizińskiego na sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

W konferencji prasowej wzięli udział także abp Wojciech Polak, prymas Polski, o. Adam Żak SJ, koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży i ks. Piotr Stadnicki, koordynator medialny Centrum Ochrony Dziecka.

Biskupi zakończą posiedzenie w godzinach popołudniowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama