Nowy numer 41/2019 Archiwum

Poświęcenie kościoła w Kłodzku przejdź do galerii

Nowo wybudowaną świątynię pw. św. Jana Pawła II na Owczej Górze 23 czerwca konsekrował biskup Ignacy Dec.

Podczas uroczystej Mszy św. ordynariusz świdnicki zwrócił uwagę, że jest to 15. kościół, który konsekruje w ciągu 15 lat istnienia diecezji świdnickiej.

- Losy tej świątyni związane są całkowicie z naszą diecezją. Początek i zakończenie budowy przypada na czas jej istnienia - mówił.

Kościół na Owczej Górze powstał w ciągu czterech lat. Plac i krzyż bp Dec poświęcił w grudniu 2013 roku. Budowę kościoła powierzył rok wcześniej ks. Januszowi Garuli, który w 2012 r. został proboszczem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Wojciechowicach i miał za zadanie tworzenie ośrodka duszpasterskiego na Owczej Górze. Budowa rozpoczęła się w 2015 roku, a w 2016 r. biskup świdnicki erygował parafię pw. św. Jana Pawła II.

- To pierwszy w diecezji świdnickiej kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II ustanowiony po jego kanonizacji. Przez to nasza diecezja oddaje hołd Ojcu Świętemu, dedykując tę świątynię jego łaskawej opiece jako patronowi. Konsekracja odbywa się w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do ojczyzny. W 1979 r. padły ważne słowa. Ta wizyta dała początek przemianom, doprowadziła do upadku komunizmu - podkreślał w homilii bp Dec.

Drewniany obiekt z bali wybudowali górale z Mszany Dolnej i Zakopanego z pomocą parafian. Wyposażenie wnętrza też jest wykonane z drewna. Ławki, ołtarz, Drogę Krzyżową, chrzcielnicę oraz organy pozyskano z Holandii, dzięki pomocy Marii i Jana Leenen. Proboszcz dziękował parafianom za zaangażowanie w dzieło budowy świątyni, wielu z nim imiennie. W niedzielnej uroczystości wzięli udział m.in. burmistrz Kłodzka Michał Piszko oraz wójt gminy Kłodzko Zbigniew Tur. Mszę św. koncelebrowali kapłani z kłodzkiego dekanatu oraz księża z diecezji świdnickiej i legnickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL