Nowy numer 22/2020 Archiwum

Z Lajkonikiem przez niebo, piekło i czyściec przejdź do galerii

Obrazy Jana Kantego Pawluśkiewicza, kompozytora m.in. "Nieszporów Ludźmierskich" i "Radości Miłosierdzia", można oglądać w świdnickiej Galerii Fotografii.

Otwarcie wystawy pt. "Laikonyka krakowskiego ego, w boskiej komedii Dantego" oraz spotkanie autorskie z J.K. Pawluśkiewiczem stanowiły atrakcję drugiego dnia Festiwalu Teatru Otwartego. Twórca pochodzący z Nowego Targu to jeden z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce. Od 1999 r. zajmuje się również malarstwem, a dokładnie sztuką żel-artu, której jest twórcą. Technika ta polega na wypełnianiu obrazów pojedynczymi kropkami żelowymi.

- Żel-art to malarstwo z użyciem żelu hinduskiego, który - dzięki myśli technicznej japońskich inżynierów - podawany jest w formie długopisu. W sensie estetycznym jest to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką - taką definicję tworzonej przez siebie sztuki podał podczas spotkania autorskiego.

Artysta z humorem i swadą opowiadał o swojej przygodzie malarskiej, czym wzbudzał salwy śmiechu u zgromadzonych w teatrze świdnickim. Rozmowę poprzedziła projekcja filmu z pokazu obrazów w 3D na fasadzie Teatru Starego w Krakowie.

Podczas wernisażu w Galerii Fotografii artysta otrzymał obraz autorstwa Roberta Kukli oraz koszulkę ze swoją podobizną. Ze szczególną serdecznością witał Janusza Majewskiego, kolegę z czasów studenckich, mieszkańca Świdnicy. Panowie mieszkali przez 4 lata w jednym pokoju w akademiku.

Wystawę malarstwa J.K. Pawluśkiewicza można oglądać w Świdnicy do początku sierpnia.

Jan Kanty Pawluśkiewicz karierę artystyczną rozpoczął w 1966 r. jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą. W 1973 r. wokalistą Anawy został Andrzej Zaucha. J.K. Pawluśkiewicz jest autorem muzyki wielu znanych piosenek z repertuaru M. Grechuty, A. Zauchy czy Grzegorza Turnaua. Jest kompozytorem wielu form muzycznych, m.in.: "Opery żebraczej", poematu symfonicznego "Harfy Papuszy" oraz wspólnie z M. Grechutą musicalu "Szalona lokomotywa". W dorobku artysty ważne miejsce zajmuje także komponowanie muzyki filmowej i teatralnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama