Nowy numer 24/2021 Archiwum

Warsztaty pierwszej pomocy dla bystrzyckich seniorów przejdź do galerii

Umiejętności ratujących zdrowie i życie uczą się mieszkańcy gminy Bystrzyca Kłodzka w ramach projektu "Strefa kreatywnych".

Badanie funkcji życiowych, zabezpieczenie miejsca wypadku, odpowiednie ułożenie poszkodowanych, stabilizacja kończyn, resuscytacja - m.in. tego uczyli się seniorzy 18 lipca. Na warsztatach w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury stawiło się ich ponad 60.

Z zaciekawieniem słuchali nie tylko teoretycznych podstaw udzielania pierwszej pomocy, ale też przykładów z życia, które przytaczał prowadzący Arkadiusz Kot. Wieloletni strażak i szkoleniowiec sam prezentował czynności ratujące zdrowie i życie, ale również zapraszał uczestników do ich ćwiczenia.

- Wielu rzeczy nie wiedziałam. Jeżdżę samochodem i okazało się, że muszę uzupełnić apteczkę. Opiekuje się wnukami i dzięki dzisiejszym zajęciom będę wiedziała, co zrobić np. gdy zadławią się cukierkiem. To naprawdę bardzo przydatna wiedza - mówiła uczestniczka Wiesława Dmowska.

Zajęcia będą kontynuowane, jeśli tylko znajdą się kolejni chętni, by w nich uczestniczyć.

- Część naszych seniorów uczyła się już pierwszej pomocy, ale wracają, by się doszkolić. Wiemy, że minuty, a nawet sekundy ratują życie. Świadomość społeczeństwa w tym zakresie jest ciągle bardzo mała - stwierdza Karina Salitra, koordynatorka projektu, i zaprasza na kolejne warsztaty. Informację o terminie szkoleń będzie można znaleźć na plakatach, stronie urzędu oraz w mediach społecznościowych.

Projekt pn. „Strefa kreatywnych” jest skierowany do seniorów z: Idzikowa, Międzygórza, Marianówki, Wilkanowa i Bystrzycy Kłodzkiej. Realizowany od marca do grudnia br. obejmuje m.in. zajęcia ruchowe, warsztaty plastyczne, z nowych technologii i wyjazd na wycieczkę. Dofinansowany jest ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama