GN 24/2021 Otwarte Archiwum

Młodzi z Białorusi odpoczywają w Zagórzu przejdź do galerii

Dzieci i młodzież zza wschodniej granicy - łącznie 150 osób podczas trzech turnusów - gości ośrodek Caritas w Zagórzu Śląskim.

Caritas Diecezji Świdnickiej już po raz kolejny organizuje letni wypoczynek dla mieszkańców diecezji witebskiej. Współpraca pomiędzy Caritas diecezjalnymi trwa od lat.

- Przede wszystkim przywozimy tu dzieci z polskich i katolickich rodzin. Są też prawosławne czy niewierzące, dla których pobyt w Zagórzu Śląskich to jedyna szansa na wakacyjny wyjazd z domu i pobyt za granicą - mówił ks. Andrzej Aniskiewicz, dyrektor Caritas Diecezji Witebskiej, który 18 lipca odwiedził podopiecznych.

- Dzieci muszą załatwiać wizy w Mińsku, żeby przyjechać do Polski. Potem czeka je długa podróż, ale warto podjąć ten trud. Na Białorusi jest całkiem inny krajobraz, tam jest równina, dlatego młodym podoba się w Zagórzu - stwierdził ks. Aniskiewicz.

Na każdym z turnusów jest codzienna Msza św., wspólna modlitwa, ale też zabawa i wycieczki. Młodzi zwiedzają Świdnicę, wrocławskie zoo i aqua park. Najbardziej jednak cieszą się z górskich wędrówek, m.in. w Góry Stołowe.

- Nigdy nie byłem w górach, dlatego bardzo mi się tutaj podoba. Poznałem nowych ludzi, ale też spotkałem znajomych z poprzedniego roku - cieszy się nastoletni Jan Atraszkiewicz, który był już w Zagórzu w 2018 roku.

Najmłodsza grupa wiekowa (7-9 lat) przebywała w Zagórzu od 1 do 14 lipca, kolejna (dzieci w wieku 10-13 lat) od 15 do 29 lipca, a najstarsi przyjadą 30 lipca, by 12 sierpnia wrócić na Białoruś.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama