Nowy numer 33/2019 Archiwum

Czy parafie muszą ubiegać się o "zamrożenie" podwyżek cen prądu?

Ministerstwo Energii wydało komunikat, w którym odpowiada na pytania dotyczące utrzymania cen na poziomie z 2018 roku dla kościołów i innych związków wyznaniowych.

Wynika z niego, że w przypadku obiektów znajdujących się w grupie taryfowej "G" nie trzeba składać oświadczenia i stabilizacja ceny energii elektrycznej przysługuje im automatycznie z mocy ustawy.

W zakres tej grupy wchodzą m. in. klasztory, plebanie, wikariaty, kanonie, rezydencje biskupie, seminaria, domy opieki społecznej, domy dziecka, itp. jak też znajdujące się w tych lokalach pomieszczenia pomocnicze, tj. czytelnie, pralnie, kuchnie, pływalnie, warsztaty, itp. służące potrzebom bytowym mieszkańców.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kościołów (świątyń). W związku z tymi, zgodnie z wyjaśnieniem Ministerstwa Energii, do 13 sierpnia parafie powinny złożyć oświadczenie przedsiębiorstwu energetycznemu, z którym mają zawartą umowę.

 

Stanowiska Ministra Energii w sprawie składania oświadczeń, o których mowa w art. 5 ust. 1b ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmiennie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw przez odbiorców końcowych:

W związku z pojawiającymi się pytaniami na temat objęcia w drugim półroczu 2019 r. mechanizmem utrzymania cen na poziomie z 2018 roku odbiorców końcowych energii elektrycznej będących m.in. kościołami i innymi związkami wyznaniowymi, fundacjami, stowarzyszeniami, organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, Minister Energii informuje, że podmioty te powinny złożyć oświadczenie w celu umożliwienia im zachowania uprawnienia do ceny z 2018 r.

Podmioty te, zgodnie z intencją ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, wyrażoną w jej uzasadnieniu (druk nr 3498) mieszczą się w katalogu podmiotów innych niż średni i duzi przedsiębiorcy, a służąc w ogólnym interesie społeczeństwa i zaspokajając egzystencjalne potrzeby ludzkie, powinny być beneficjentami zamrożenia cen energii elektrycznej również w drugiej połowie 2019 r.

Wobec powyższego, w opinii Ministra Energii, podmioty takie jak kościoły (diecezje i parafie) oraz inne związki wyznaniowe, kościelne osoby prawne i ich jednostki organizacyjne (np. seminaria czy domy zakonne) oraz stowarzyszenia, fundacje, organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego:

1) jeżeli są w grupie taryfowej „G” – nie muszą składać oświadczenia i stabilizacja ceny energii elektrycznej przysługuje im automatycznie z mocy ustawy,

2) szpitale – objęte są stabilizacją cen energii, na mocy art. 5 ust. 1a pkt 3 ustawy, po złożeniu oświadczenia przedsiębiorstwu energetycznemu, z którym mają zawartą umowę,

3) pozostali odbiorcy końcowi korzystający z taryf innych niż G (pod warunkiem, że nie spełniają kryteriów uznania ich za średnich lub dużych przedsiębiorców) powinni złożyć oświadczenie przedsiębiorstwu energetycznemu, z którym mają zawartą umowę, zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy, dopisując informację o swoim statusie.

Warszawa, dnia 07.08.2019 r.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL