Nowy numer 47/2020 Archiwum

Zmienił to miejsce nie do poznania

Przez rok teren wokół parafii stał się małą „via crucis”, a ks. Marek Wasztyl swoją pracą zdobył serca wiernych.

Efekt rocznej posługi nowego proboszcza widzą nie tylko parafianie. – Od lat chodzę na pielgrzymki i każdego roku zatrzymujemy się w Lutomi Dolnej na postoju. Kiedy w tym roku dotarliśmy na to miejsce, nie wierzyłam własnym oczom. Z wrażenia pytałam, czy to jest ta sama miejscowość, bo teren wygląda zupełnie inaczej – wspomina pierwsze dni wędrówki Gabriela.

Jej wrażenie nie jest odosobnione. Sami mieszkańcy podziwiają pomysły i zaangażowanie w ich realizację nowego proboszcza. – To trzeba zobaczyć na własne oczy. Teren, który wcześniej wyglądał niezbyt atrakcyjnie, ks. Marek ogrodził, otaczając stacjami drogi krzyżowej. Na ich końcu jest usypana z kamieni góra ze schodkami, na której stoi duży krzyż. To nasza lutomska Golgota – chwali się jedna z mieszkanek.

Dodaje, że ludzie zaangażowali się jeszcze bardziej, widząc, jak sam proboszcz na kolanach układał kostkę brukową. – Czuje się, że jest jednym z nas, członkiem naszej wiejskiej rodziny. To ważne i potrzebne wszystkim świadectwo bliskości pasterza przy owcach – zauważa.

Potwierdzeniem jej słów jest świątynia wypełniona po brzegi wiernymi w czasie parafialnego odpustu, któremu 11 sierpnia przewodniczył ks. Edward Szajda.

W homilii nawiązał on do tytułu kościoła. – Imię waszej wspólnoty parafialnej jest bardzo szczególne, bo zawiera w sobie tajemnicę przemienienia Pańskiego, tę chwilę, gdy Jezus, będąc jeszcze na ziemi, zaprowadził uczniów na górę Tabor, by odczuli to, co wszyscy będziemy kiedyś przeżywać w wieczności. To wydarzenie było umocnieniem ich wiary, bo człowiekowi tak trudno zaufać tylko słowu. W porywie emocji, które wzbudziło to, co widzieli, Piotr powiedział do Jezusa, że chcą tu zostać. Nie chciał już schodzić w dół, wracać do codziennego życia, bo tutaj był z Nim szczęśliwy – mówił ks. Szajda.

Wskazywał, że to szczęście kieruje nas ku niebu, a jego przedsionkiem jest Kościół, także ten w Lutomi Dolnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama