Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny po raz 5 zagościł w Dzierżoniowie. Występy i wspólne świętowanie 24 sierpnia rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Maryi Matki Kościoła.
Zebrani, wśród których były władze samorządowe powiatu, miasta i gminy, modlili się za całą Rodzinę Bukowińską i tych, którzy już odeszli do Pana. O oprawę Mszy św. zadbały polskie zespoły.
- Skoro tu jesteście, to znaczy, że macie kochające serce. Bez niego nie witalibyście się z szeroko otwartymi ramionami, nie doszłoby do tego spotkania. Już 30. edycja spotkań pokazuje, że ważne są dla was wartości z Bożego świata: miłość, dobroć, życzliwość, radość, odpowiedzialność za drugiego człowieka - mówił w homilii ks. Jarosław Leśniak, proboszcz.
Po Eucharystii kolorowy i rozśpiewany pochód przeszedł na Rynek, gdzie na scenie nastąpiło oficjalne otwarcie festiwalu. Po nim – występy 15 zespołów folklorystycznych z Polski, Rumunii, Ukrainy i Węgier. W niedzielę, 25 sierpnia zespoły wystąpią podczas gminnych dożynek w Dobrocinie.
Festiwal rozpoczął się w czerwcu, a zakończy we wrześniu. Bukowińskie Spotkania wystartowały w Pile, w kolejności gościły w rumuńskim Câmpulung Moldovenesc, węgierskim Bonyhád, Lubaniu i Dzierżoniowie, by zakończyć się w Chernivtsi na Ukrainie.
Organizatorzy podkreślają integracyjny charakter wydarzenia. Nie jest to konkurs, ale spotkanie, które służy ochronie bogactwa bukowińskiej kultury ludowej w jej wielonarodowym aspekcie oraz pokazaniu szerszemu gronu bukowińskiej szkoły współżycia różnych narodów europejskich, której podstawą jest poszanowanie dla odmienności kulturowej.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem projektu, corocznie - od 1990 roku - jest Regionalne Centrum Kultury - Fabryka Emocji w Pile. Wspierają je partnerzy w poszczególnych miastach.