Nowy numer 22/2020 Archiwum

Nie wyście mnie wybrali

Te słowa Jezusa skierowane do uczniów towarzyszyły kapłanom w czasie jednego z dni rekolekcyjnych prowadzonych przez bp. Henryka Ciereszkę.

Biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej w konferencjach głoszonych do księży z diecezji świdnickiej od 9 do 12 września skupił się na tematyce Eucharystii.

– Wiemy z wykładów i nauczania Kościoła, że w Eucharystii chleb staje się Ciałem Pańskim, a wino Krwią Pańską, że Jezus jest w niej prawdziwie obecny, odmienia nas, ofiaruje Ojcu samego siebie, udziela się nam, karmi sobą na życie wieczne. Tak tę tajemnicę opisujemy. Ale też chcemy to wszystko odnosić do konkretu, do życia. Co uczynić, aby tajemnica Eucharystii nas przenikała? Abyśmy każdego dnia z nową świeżością i wiarą stawali przy ołtarzu? – pytał biskup, zachęcając do przypomnienia sobie Mszy św. prymicyjnej i zapału, który jej towarzyszył.

Przestrzegał też przed dwoma niebezpieczeństwami w podejściu do Mszy św. – Trzeba ustrzec się pewnych skrajności, kiedy mówimy o Eucharystii i kiedy ją przeżywamy. Nie należy obniżać tajemnicy sakramentalnej do poziomu uczucia, przeżycia. Dziś zauważamy, że wielu wybiera kościoły, celebracje, kapłanów, którzy skupiają się na urozmaiceniu liturgii, budzeniu uczuć, aktorstwie. (…) Nie można się też zatrzymywać na teologicznej płaszczyźnie, często dla ludzi abstrakcyjnej, zapominając, że Eucharystia jest wielkim sakramentem Bożej miłości dla nas – podkreślał bp Ciereszko.

Odniósł się też do słów Jezusa: „Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem”, wypowiedzianych po powołaniu apostołów. – To wyrażenie mówi o tym, co wobec nas się dokonało. Sami wybraliśmy kapłaństwo czy Chrystus nas wybrał? Patrząc na swoje życie, mogę powiedzieć, że doświadczyłem tego w dwojaki sposób. Z jednej strony jest moja odpowiedź na powołanie, bo to ja poszedłem do seminarium, a następnie wyraziłem wolę przyjęcia święceń. Ale z drugiej strony przed sakrą biskupią to papież mnie wybrał, a następnie mianował biskupem. Nie ja o tym zdecydowałem. Nie przyszedłem i nie powiedziałem, że chcę być biskupem. Nie ma też seminariów dla przyszłych biskupów – żartował, dodając, że wówczas namacalnie doświadczył wybrania pochodzącego od Boga.

W rekolekcjach, które odbyły się w seminarium, wzięło udział kilkunastu kapłanów z diecezji świdnickiej. – Już wcześniej byłem na rekolekcjach, które biskup Henryk prowadził w naszej diecezji. Jego spokojny ton mówienia i mądrość przemówiły do mnie, dlatego i tym razem postanowiłem wziąć udział w prowadzonych przez niego ćwiczeniach duchowych – mówi jeden z uczestników.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama