Nowy numer 42/2019 Archiwum

Pierwsze dziecko w świdnickim oknie życia

W piątek o 19.41 do okna życia przy Przedszkolu Publicznym Zgromadzenia Sióstr Prezentek trafiło tygodniowe dziecko.

O całej sytuacji opowiada s. Bernadetta Żygadło. - Kiedy usłyszałyśmy dźwięk oznajmiający obecność dziecka w oknie życia, szybko pobiegłyśmy do miejsca, gdzie ono się znajduje. Okazało się, że po 10 latach od poświęcenia i otwarcia okna w naszej placówce, ktoś przyniósł do niego dzieciątko. To chłopiec, zadbany i zdrowy. Ma zaledwie kilka dni - opisuje.

Siostry zadzwoniły po pogotowie i dopełniły formalności. Nadały mu również imię - Józef Ignacy. - Cieszymy się, że mama malucha nam zaufała. Zrobimy wszystko, by dzieciątko rozwijało się zdrowe i bezpieczne - dodaje siostra prezentka. Dziecko trafiło na neonatologię do Wałbrzycha, gdzie zostanie szczegółowo przebadane. 

Przypomnijmy, że okno życia prowadzone przez Caritas Diecezji Świdnickiej przy ul. Piekarskiej 2 zostało uroczyście otwarte przez bp. Ignacego Deca w maju 2010 r. Podobne miejsce w diecezji znajduje się w Kłodzku.

Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, w którym każda matka może anonimowo zostawić dziecko, nie narażając jego lub siebie na niebezpieczeństwo. Okno otwiera się z zewnątrz. W środku jest miejsce na pozostawienie niemowlęcia. Zamontowane jest tam ogrzewanie oraz wentylacja. Po otwarciu okna uruchamiana jest sygnalizacja, która dyskretnie wzywa znajdujących się w pobliżu opiekunów.

Co dzieje się z dzieckiem pozostawionym w oknie życia? Po usłyszeniu sygnału siostra sprawdza i powiadamia pogotowie ratunkowe o obecności dziecka. Maluch trafia do szpitala, gdzie przeprowadzane są niezbędne badania i w razie konieczności udzielana pomoc medyczna. Potem opiekę nad nim przejmuje ośrodek adopcyjny. Równolegle uruchamiana jest procedura ustalenia tożsamości. Jeśli działania wyjaśniające policji nie przyniosą efektu, to sąd nadaje imię i nazwisko. Na podstawie decyzji sądu wydawany jest akt urodzenia. Po przejściu drogi adopcyjnej dziecko trafia do nowej rodziny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL