Nowy numer 49/2020 Archiwum

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w diecezji świdnickiej

Od początku istnienia diecezjalna Caritas włącza się w ogólnopolską akcję. Dzięki niej dziesiątki dzieci codziennie dostają posiłki, a część z nich może pojechać na wakacje.

Dwadzieścia sześć  lat temu po raz pierwszy Caritas Polska zaproponowała włączenie się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Od szesnastu lat, tj. od początku swojego istnienia, w akcję włącza się diecezja świdnicka.

- To już mocna tradycja, także u nas. Udaje nam się rokrocznie rozprowadzić wśród wiernych blisko 34 tys. małych świec oraz prawie 8 tys. dużych. Faktycznie wszyscy, którzy odpowiadają na nasz apel o pomoc dzieciom, nie wyobrażają sobie wigilijnego stołu bez tego znaku solidarności. Znak ten ma bowiem bardzo konkretną wymowę: światło symbolizuje z jednej strony nowo narodzonego Jezusa, który przynosi nadzieję każdemu człowiekowi, a z drugiej strony płonący ogień świecy bardzo dobrze oddaje charakter miłości. Świeca, dając światło i ciepło, musi się spalać – jak miłość, która bez gotowości do ofiary z siebie samej nie może być autentyczna – mówi ks. Radosław Kisiel.

Wigilijną świecę Caritas można nabyć w parafiach za ofiarę w wysokości 5 zł za małą i 12 zł za dużą.

– Jest to ofiara, a nie cena, ponieważ chcemy podkreślić charytatywny wymiar akcji. I choć diecezjanie są bardzo hojni i jak wspomnieliśmy, wspierają w okresie około bożonarodzeniowym wiele przedsięwzięć, mających na celu pomoc potrzebującym, to jednak na tle tych wszystkich akcji nasza kampania się wyróżnia. Świeca Caritas stała się naprawdę elementem wigilijnej tradycji, z czego jesteśmy bardzo dumni i odczytujemy ten właśnie gest jako wyraz zaufania dla naszych działań oraz zobowiązanie do nieustannej troski o jak najbardziej efektywną pomoc dzieciom. Nie mam wątpliwości, że rodziny stawiające na stole świecę Caritas wiedzą, że ofiara, jaką przy okazji jej nabycia złożyły, jest wsparciem dla wielu różnych działań, zarówno Caritas Polskiej, jak i Caritas Diecezji Świdnickiej oraz parafialnych akcji charytatywnych – dodaje.

Zapytany o cel, na jaki przeznaczone są pieniądze, wymienia kilka działań:

– Caritas Diecezji Świdnickiej za zgromadzone środki z kampanii Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom organizuje m.in. wypoczynek wakacyjny dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych. Od lat podczas wakacji gościmy też grupy dzieci i młodzieży z Ukrainy i z Białorusi. W diecezji z pieniędzy zebranych przy okazji WDPD pokrywamy także koszty związane z posiłkami, z jakich przez cały rok szkolny korzystają wszystkie dzieci caritasowskich świetlic. Część zebranych środków zostaje w parafiach, gdzie również przeznaczona jest na dzieła charytatywne – wyjaśnia.

Jak dowiadujemy się od osób zaangażowanych w dzieło, w jednej z największych parafii w diecezji, tj. pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy, pieniądze te przeznaczane są na dofinansowanie obiadów dla dzieci i starszych osób potrzebujących pomocy. W podobny sposób wykorzystywane są te fundusze w innych parafiach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama