Konferencja naukowa połączona z koncertem rozpoczęła obchody 200. rocznicy urodzin dolnośląskiego kompozytora.
Na spotkanie 24 stycznia zaprosiło Towarzystwo Przyjaciół Krosnowic, inicjator przedsięwzięcia "Rok 2020 Rokiem Ignaza Reimanna". Niemiecki muzyk kościelny przyszedł bowiem na świat 27 grudnia 1820 r. w pobliskich Wambierzycach, a zmarł w 1885 r. w Krosnowicach. - Tak naprawdę ten wielki kompozytor całe życie był związany z naszą wsią. Tu także odbyło się już 18 festiwali jego imienia. Jesteśmy za to wdzięczni przede wszystkim Franciszkowi Piszczkowi, prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Krosnowic, ale i innym za wsparcie inicjatywy - mówił Zbigniew Tur, wójt wsi.
Głos zabrał również biskup pomocniczy diecezji świdnickiej. - Chciałbym pogratulować organizatorom dzisiejszego spotkania, poświęconego I. Reimannowi, znanemu kompozytorowi tych ziem, Chciałem wszystkich serdecznie pozdrowić od bp. Ignacego, który osobiście nie mógł tu dzisiaj z nami być. Chcemy tutaj wyeksponować nie tylko kompozytora, ale i muzykę kościelną, której służył I. Reimann. Liturgia nie tylko zawsze była otwarta na muzykę, ale wręcz domagała się od niej podnoszenia duszy ku Bogu. Cieszymy się, że na tych ziemiach żył ktoś, kto taką muzykę komponował, pomagał ludziom nie tylko doświadczać pięknych wrażeń, ale i modlić się - mówił bp Adam Bałabuch po rozpoczęciu sympozjum.
Obecni wysłuchali dwóch prelekcji: dr. Siemowita Pchalka z Kolonii pt. "Ignaz Reimann - kompozytor - nauczyciel - społecznik" i dr. Mariana Bilińskiego z Opola - "Prezentacja twórczości I. Reimanna na festiwalach w Krosnowicach i Wambierzycach". Był też koncert połączonych chórów Cantate Domino z Nowej Rudy i Opolskiego Chóru Kameralnego.