Nowy numer 23/2020 Archiwum

Ze wsparciem św. Agnieszki i św. Michała Archanioła

To dzięki stowarzyszeniu, które nosi imię chrześcijańskiej męczennicy, powstał kościół. Nowy proboszcz chce, by znaczenia nabrał także wódz wojsk anielskich.

Historia parafii sięga 1906 r., kiedy to w grudniu zrodził się pomysł na stworzenie kaplicy. Wtedy też powstało Stowarzyszenie św. Agnieszki, które miało się zająć zbiórką pieniędzy na jej budowę.

Pojawiły się jednak komplikacje, dlatego pomysł zaczęto realizować dopiero w 1925 r. 13 sierpnia skierowano pismo do kurii wrocławskiej z projektem nowej świątyni opracowanym przez bielawskiego przedsiębiorcę budowlanego Emila Verlera. W piśmie zawarto prośbę o pomoc w staraniach o zezwolenie na budowę. Kiedy ją uzyskano, wmurowano kamień węgielny – stało się to 24 września 1928 r. – wraz ze stosownym dokumentem, z którego dowiadujemy się, że działo się to za pontyfikatu papieża Piusa XI, a kardynałem wrocławskim był wówczas Adolf Bertram. Zapisano również, że prezydentem Rzeszy, na której terenie znajdowała się Bielawa, był feldmarszałek Paul von Hindenburg, a burmistrzem miasta Max Tischner.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama