Nowy numer 43/2020 Archiwum

Biskup świdnicki wydał komunikat ws. koronawirusa

Udziela w nim dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Zachęca też do odwołania wszelkich dodatkowych spotkań w parafiach.

"W związku z sytuacją dotyczącą koronawirusa proszę duszpasterzy oraz wszystkich wiernych o ponowne zapoznanie się i stosowanie zaleceń, które były zawarte w dotychczasowych komunikatach przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (znajdują się poniżej).

Jednocześnie informuję, że wydarzenia takie jak: parafialne rekolekcje szkolne, dzień skupienia duchowieństwa (14 III); konferencja księży dziekanów (16 III), diecezjalna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę (20 III), diecezjalne spotkanie młodzieży przed Niedzielą Palmową w Wałbrzychu (4 IV), Msza św. papieska w Wałbrzychu (4 IV) zostają odwołane bądź odbędą się w późniejszych terminach.

Zalecam także, by zaplanowane w najbliższych tygodniach spotkania, zjazdy w domach rekolekcyjnych, zostały odwołane lub przewidziane w innym czasie.

Należy zapoznać się i stosować do wytycznych zawartych w Komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski (KOMUNIKAT RADY STAŁEJ KEP). 

Zgodnie z rekomendacją Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, Biskup Świdnicki powołując się na kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udziela dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, osobom, które czują obawę przed zarażeniem".

Wcześniej bp Ignacy Dec zarządził również modlitwę. "Kierując się wiarą w Boże Miłosierdzie polecam, by w najbliższe niedziele, do czasu kiedy ustanie epidemia, po każdej Mszy Świętej, we wszystkich kościołach diecezji, po Komunii Świętej, w postawie klęczącej, odśpiewano modlitwę błagalną „Święty Boże, Święty mocny” (suplikacja). Wszystkich chorych, a zwłaszcza dotkniętych skutkami epidemii, cały personel medyczny zawierzam wstawiennictwu Świdnickiej Pani czczonej w katedrze pod wzniosłym tytułem Uzdrowienia chorych" - napisał w komunikacie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama