Nowy numer 14/2020 Archiwum

Nowa Ruda Słupiec. Procesja pokutna odpowiedzią na epidemię

Księża wraz z przedstawicielami wiernych parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej wrócili do dawnej tradycji, która uratowała miasto.

Historia sięga roku 1680, kiedy to mieszkańcy Słupca postanowili wybudować kościół na szczycie Kościelca jako podziękowanie za ocalenie z zarazy.

– Na szczycie znajdował się drewniany krzyż, do którego pielgrzymowano. Kiedy przyszła w okolicy zaraza, jakoś naturalnie ruszyły procesje do tego miejsca. Kiedy udało się ją opanować, ludzie odebrali to jako znak od Boga – przypomina historię ks. Kamil Osiecki, wikariusz.

Po latach, w czasie pandemii koronawirusa, ks. Krzysztof Iwaniszyn, proboszc,z zaprosił księży wikariuszy i kilka osób 15 marca do wspólnej modlitwy w procesji do powstałego na górze kościoła pw. Matki Boże Bolesnej.

– Procesja z Najświętszym Sakramentem odbyła się z zachowaniem przepisów władz państwowych. Po drodze modliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia, różańcem i Litanią do Wszystkich Świętych. Na koniec procesji z góry ksiądz proboszcz udzielił błogosławieństwa całemu Słupcowi, wypraszając zachowanie nas od niebezpieczeństwa epidemii – dodaje duszpasterz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama