Nowy numer 23/2020 Archiwum

Święcenie pokarmów? Czas je "odczarować"

O tym, jak w tym roku przeprowadzić błogosławieństwo pokarmów i na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę mówi ks. Tomasz Gwizdek, doktorant liturgiki KUL.

Zwraca szczególną uwagę na to, że wcale nie musi się ono odbyć w kościele, a wręcz przeciwnie - w tym roku zalecane jest przez biskupów w całej Polsce, by zrobić to w domu.

- Trzeba trochę „odczarować” obrzęd błogosławieństwa pokarmów. Musimy sobie uświadomić, że nie jest on sakramentem, ale pewną formą pobożności. Celebracja sakramentów w odróżnieniu od sakramentaliów, do których należy ten obrzęd, wiąże się z wypowiadanymi słowami i wykonywanymi czynnościami. To one determinują jego skutek. W przypadku natomiast form pobożności, błogosławieństw, w tym także pokarmów, zależą od modlitwy Kościoła. Nie tylko kapłana kropiącego pokarmy, ale od wewnętrznego nastawienia biorącego udział w tym działaniu - wyjaśnia ks. Tomasz Gwizdek.

Dodaje, że dotychczas wielu ludzi przychodziło do kościoła i domagało się, by choć kropelka wody spłynęła na ich pokarm. Często nie zdawali sobie jednak sprawy z tego, że to nie woda jest najważniejsza, ale ich modlitwa, wewnętrzne nastawienie. Mówi o tym Katechizm Kościoła katolickiego:

KKK 1667 "Święta Matka Kościół ustanowił sakramentalia. Są to znaki święte, które z pewnym podobieństwem do sakramentów oznaczają skutki, przede wszystkim duchowe, a osiągają je przez modlitwę Kościoła. Przygotowują one ludzi do przyjęcia głównego skutku sakramentów i uświęcają różne okoliczności życia" (Sobór Watykański II, konst. Sacrosanctum Concilium, 60; por. KPK, kan. 1166; KKKW, kan. 867).

- W tym roku nie mamy możliwości dokonania tego błogosławieństwa w kościele, więc Kościół proponuje nam, byśmy na nowo odkryli drugą formę obrzędu błogosławieństwa, polegającą na modlitwie przed uroczystym posiłkiem wielkanocnym w niedzielny poranek. Propozycja, by poprowadził ją najstarszy (najważniejszy) członek wspólnoty (rodziny) może tylko nam przypomnieć staropolski zwyczaj błogosławieństwa udzielanego w rodzinach przez rodziców, wspólnej modlitwy przed i po posiłku, ale i dziękczynienia Panu Bogu za to, co mamy - dodaje liturgista z diecezji świdnickiej.

Podkreśla, że choć wielu znajomych prosi go, by poświęcił im pokarmy, odmawia, bo chce zachować jedność z całym Kościołem, który w związku z epidemią zrezygnował w tym roku z tego obrzędu.

Dla wszystkich naszych czytelników zamieszczamy OBRZĘD BŁOGOSŁAWIEŃSTWA POKARMU PRZED NIEDZIELNYM PORANNYM POSIŁKIEM:

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5,16-18:
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6,31 ab.32b-33:
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu ojciec rodziny mówi:

Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

***

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Fabin
  11.04.2020 15:53
  Wszystko dobrze, tylko w orginale Ewangelii Mateusza nie ma słowa " zbytnio". Jest tak "Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? ...."
 • spe
  11.04.2020 23:00
  Święcenie pokarmów wielkanocnych to akurat właśnie jedna z tych rzeczy, które w moim odczuciu już na trwałe mogłyby zostać przeniesione do domów. Do kościoła powinno się iść głównie po to, by napełnić siebie Jego Świętością, a nie (czasami wręcz zamiast) - chlebek, szyneczkę i jajeczka...
  doceń 4
 • krut00
  11.04.2020 23:11
  Nie wiem po co ksiądz redaktor firmuje brak wiary i krótkowzroczność swoich przełożonych.
  Oto postępowy zachód nakazał zamknąć kościoły, w odróżnieniu od "niezbędnych"
  sklepów monopolowych, wszelkiej maści palarni narkotyków czy mordowni nienarodzonych dzieci.
  Biskupi, nie tylko katoliccy, wydali stosowne zarządzenia w efekcie firmując ten stan rzeczy.
  NIE PODOBA SIĘ TO PANU BOGU, proszę księdza, bo podobać się nie może. A ksiądz,
  choć związany posłuszeństwem, grzeszyć nie masz prawa.
  Cóż to za pasterz, który w godzinie próby zostawia swoje owce i wieje przed niebezpieczeństwem?
  I jakiego to życia szukają biskupi? Tego ziemskiego? W takim razie na pewno je znajdą,
  tylko po co sobie usta wycierają Panem Jezusem?
  Lepiej jest umrzeć dla Jezusa, niż z jakiegoś ziemskiego powodu.
  Robotnik godzien jest zapłaty: Jakiej to ksiądz doktorant zapłaty spodziewa się z ręki Boga,
  za to babranie się w detalach. Czy takiej jak faryzeusze? Oni też dobrze znali Prawo...
  Pozdrawiam i życzę rychłego nawrócenia.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama