Nowy numer 21/2020 Archiwum

Rocznica tragedii okazją do walki o prawdę

W kościele pw. Krzyża Świętego bp Ignacy Dec przewodniczył Mszy św. za ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

W Poniedziałek Wielkanocny w kościele rektoralnym, należących do Caritas Diecezji Świdnickiej, biskup upamiętnił 80. rocznicę zbrodni katyńskiej i 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

- Prawda o zmartwychwstaniu jest fundamentalną prawdą dla chrześcijaństwa. Na niej stoi nasza religia. W Pierwszym Liście do Koryntian św. Paweł dobitnie napisał: "A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara" (1 Kor 15,14). W trosce o prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa zawiera się w jakimś sensie troska o każdą prawdę, także o prawdę historyczną – zachęcał w homilii bp Dec, nawiązując do obu rocznic.

Potem przypominał okoliczności mordu popełnionego wiosną 1940 roku przed funkcjonariuszy sowieckiego NKWD na Polakach więzionych w obozach specjalnych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz w więzieniach na dawnych Kresach Wschodnich Drugiej Rzeczypospolitej, włączonych po agresji 17 września 1939 roku do ZSRR.

– Na tej Eucharystii dołączamy do modlitwy za ofiary zbrodni katyńskiej, ofiary katastrofy polskiego samolotu z 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Przypomnę, że nasza delegacja państwowa na czele z panem prezydentem Lechem Kaczyńskim udała się wtedy samolotem do Katynia, by uczcić siedemdziesiątą rocznicę tej haniebnej zbrodni i oddać cześć naszym bohaterom, tam, gdzie zginęli. Niestety, samolot z delegacją nie doleciał na tę uroczystość. W katastrofie lotniczej na lotnisku w Smoleńsku zginęła para prezydencka i 94 osoby, elita naszego  państwa  i Narodu – wracał do katastrofy sprzed 10 lat.

Przytaczając świadectwa prof. Michała Kleibera i bp. Jana Zająca o prezydencie Lechu Kaczyńskim, dodał, że wiele dobrych słów można by powiedzieć także o  pozostałych ofiarach tej największej w powojennych dziejach lotniczej katastrofy.

Na koniec podkreślił, że każda śmierć, a zwłaszcza śmierć tragiczna, jest wielką katechezą nie dla umarłych, ale dla żywych. Zachęcał, by tę katechezę dobrze zrozumieć i wyciągnąć z niej właściwe wnioski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama