O śmierci wieloletniego wałbrzyskiego infułata poinformowano w poniedziałek po południu. Po otwarciu testamentu biskup zna już wolę zmarłego kapłana i podjął decyzję o jego pożegnaniu.
Uroczystości pogrzebowe mają się odbyć w piątek 15 maja o godz. 11.00 pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca w kościele parafialnym pw. św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu, natomiast dzień wcześniej, tj. w czwartek 14 maja o godz. 18.00 odbędzie się uroczysta eksporta ciała zmarłego kapłana pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka.
Świdnicka Kuria Biskupia informuje, że w dniu eksporty po Mszy św. modlitewne czuwanie przy trumnie z ciałem będzie trwało do godz. 21.00, w dniu pogrzebu natomiast od 10.00 do 10.40. Później mowy pożegnalne ( zainteresowanych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z ks. Zbigniewem Chromym, proboszczem parafii – tel. 698 504 005).
Po Mszy św. natomiast głos zabiorą: przedstawiciel władz Wałbrzycha, proboszcz parafii pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej. Następnie trumna z ciałem zostanie przeniesiona na miejsce pochówku. Ze względu na wymogi związane ze stanem epidemii zwracamy się do księży z apelem aby pozostać w duchowej łączności z uczestnikami pogrzebu. Do udziału w koncelebrze zaproszona jest wspólnota dekanalna. Po zakończonych uroczystościach nie będzie posiłku.
Urodzony 27 sierpnia 1934 r. w Wicyniu k. Złoczowa (obecnie Ukraina) ks. Julian Źrałko jako syn Antoniego i Marii z d. Krupa. Ochrzczony 4 września 1934 r. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Anielskiej i św. Franciszka z Asyżu. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Wicyniu z przerwami spowodowanymi II wojną światową. Przeżył okupację radziecką, wywózki na Sybir, najazd hitlerowski, spalenie domu i dobytku oraz napady nacjonalistów ukraińskich.
Ojciec jego będąc w służbie żandarmerii, znalazł się na liście skazanych na Sybir. Rodzica cudem uniknęła wywózki. W 1945 r. opuścił dom rodzinny i wraz z rodzicami rozpoczął tułaczkę na tzw. ziemie odzyskane. Rodzina Źrałko osiedliła się w Biskupicach Oławskich, gdzie Julian kontynuował naukę w szkole podstawowej. W 1949 r. rozpoczął trzyletnią Szkołę Zawodową Kolejową we Wrocławiu. Po jej zakończeniu natomiast pracował w Jelczańskich Zakładach Samochodowych w towarzystwie więźniów skazanych za działalność w Armii Krajowej.
Rozeznając swoje powołanie do służby kapłańskiej, w 1953 r. rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu, a następnie w 1955 r. wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. 14 sierpnia 1960 przyjął święcenia kapłańskie w archikatedrze wrocławskiej z rąk sufragana wrocławskiego bp. Andrzeja Wronki.
W latach 1960-1964 był wikariuszem w parafii św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Potem w latach 1964-1966 służył w parafii św. Bonifacego we Wrocławiu, a od 1966 jako wikariusz substytut w parafii św. Jerzego w Wałbrzychu-Białym Kamieniu. Od 1968 r. został w tejże parafii administratorem, a później proboszczem do 2010 r.
Był dziekanem dekanatu Wałbrzych-Północ w latach 1980-2009, członkiem Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, diecezjalnym duszpasterzem pracy. W grudniu 1985 otrzymał godność prałata honorowego Jego Świątobliwości, w czerwcu 2000 godność prałata domowego Ojca Świętego, a w maju 2009 roku godność Protonotariusza Apostolskiego. W 2010 roku ks.inf. Źrałko został odznaczony tytułem "Zasłużony dla miasta Wałbrzycha". W tym samym roku przeszedł na emeryturę.
Pierwsze jej lata spędził w parafii pw. Św. Jerzego w Wałbrzychu, później natomiast ze względu na stan zdrowia został przeniesiony do Domu Księży Emerytów. Od kilku tygodni znajdował się w domu rodzinnym, gdzie miał odpowiednią opiekę. Zmarł 11 maja 2020 r. po godz. 15.00 w 86 roku życia i 60 roku kapłaństwa.