W setną rocznicę urodzin papieża Polaka emerytowany ordynariusz przewodniczył Mszy św. w świdnickiej katedrze.
Biskup senior wygłosił również okolicznościową homilię, w której przypomniał osiem pielgrzymek św. Jana Pawła II do Polski.
- Dzisiaj, gdy przypomnieliśmy sobie pokrótce jego przesłanie z pielgrzymek do ojczyzny, czyli do nas, do obecnych i przyszłych pokoleń. nie mówmy, że nastąpiła zapaść, jakieś załamanie się tego świata, który pokazywał papież. Taki świat trzeba nam budować i wspierać modlitwą tych, którzy taki świat chcą budować. Nie dajmy się zwieść pustej propagandzie, różnym ideologiom i utopiom, różnym powtarzanym mitom. Jesteśmy w Bożym świecie. Bóg jest głównym gospodarzem nieba i ziemi - wyjaśniał.
Za papieżem Franciszkiem zwrócił uwagę na trzy charakterystyczne cechy św. Jana Pawła II.
- Pierwsza z nich to modlitwa. Wszyscy podziwiali papieża Jana Pawła II, że wśród tylu zajęć i przeróżnych spraw, które codziennie spadały na niego, zawsze znajdował czas na modlitwę. Co więcej, modlitwa dla niego była najważniejszą czynnością każdego dnia. Już na początku swojego pontyfikatu powiedział do najbliższych, że jego najważniejszym zadaniem będzie modlitwa za Kościół. Papież był wierny tej zasadzie. Druga cecha to bliskość wobec ludzi. Właśnie z tej bliskości wobec Boga przeżywanej na modlitwie rodziła się bliskość do człowieka. Każdy człowiek był dla niego ważny, z każdym rozmawiał. Szanował także wrogów. Modlił się o ich nawrócenie. Trzecia cecha to sprawiedliwość połączona z miłosierdziem. Papież Franciszek tak pięknie nazwał ten przymiot: sprawiedliwość o twarzy miłosierdzia. Sprawiedliwość to widzenia człowieka i świata w prawdzie. Miłosierdzie to miłość świadczona grzesznikom - wymieniał bp Ignacy.
Wraz z nim Mszę św. w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II koncelebrowali: bp Marek Mendyk, bp Adam Bałabuch i kilku kapłanów pracujących w kurii i w seminarium.