Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zamknięte w domu – otwarte na życie

Z memów, które mówią o tym, że można uratować świat, leżąc na kanapie, mogą się tylko pośmiać. Czasem przez łzy. W rodzinach wielodzietnych zawsze jest coś do zrobienia, a w czasie pandemii tych zajęć jest jeszcze więcej. Biurka w pokojach dziecięcych zamieniły się w ławki szkolne, a niejedna sypialnia rodziców stała się tymczasowym biurem.

Chaos i nieprzewidywalność są wpisane w codzienne życie każdej rodziny wielodzietnej, może dlatego czas kwarantanny nie jest dla nich aż tak dotkliwy. Jest o tym przekonana Agnieszka, mama czworga dzieci.

– Widzę, że nasze myślenie zmieniało się wraz z przyjęciem kolejnych dzieci. Bierzemy rzeczywistość taką, jaka jest, nie biadolimy, nie snujemy niepotrzebnych teorii. Ufamy, że Bóg nad wszystkim czuwa – mówi. Dla niej czas kwarantanny, chociaż bywa trudny, jest też okazją do odkrywania codziennych prostych radości. – Teraz wolę być z dziećmi, bawiąc się czy czytając im bajki. Jak szczęśliwa była moja 5-letnia córka, gdy przygotowywałyśmy razem obiad. Ja robiłam kotlety, a ona sama obrała i starła na tarce buraczki. Miała przy tym sporo frajdy, bo wszystko wkoło było buraczkowe. To duża zmiana dla mnie. Kiedyś uznałabym to za stratę czasu, bo za długo by to trwało i miałabym więcej sprzątania. A teraz to cudowny czas – mówi Agnieszka.

Do tej pory sposobem na odpoczynek i złapanie dystansu do codziennych obowiązków było wyjście na zakupy, spotkanie się z przyjaciółkami na kawie czy chociażby wyjście samej do kościoła. Aktualnie wiele z tych aktywności zostało mocno ograniczonych, zdarzają się więc sytuacje, które mogą negatywnie oddziaływać na dzieci. – Nie mamy teraz dokąd uciekać. Nie mamy chwili dla siebie, czasem emocje biorą górę. Dla mnie jest ważne, że dzieci widzą nie tylko to, że wymieniamy zdania podniesionym głosem, ale też to, że potrafimy się przy nich pogodzić, przytulić, pojednać i powiedzieć „przepraszam” – dodaje.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama