Nowy numer 21/2020 Archiwum

ks. Grzegorz Banda

Pochodzi z parafii pw. św. Antoniego w Ratajnie.

Jak odkrył ksiądz swoje powołanie?

- Odkrywanie przeze mnie powołania to długi proces, który rozpoczął się już w dzieciństwie. Pamiętam, że jako dziecko bawiłem się w „odprawianie Mszy”, miałem nawet swój własnoręcznie zbudowany drewniany kościółek, który ukrywałem w kredensie u babci w pokoju. W zerówce natomiast urządzałem ceremonie ślubne moim rówieśnikom. Zaczęło się więc od dziecięcej fascynacji „światem kościelnym”, jeżeli tak mogę to określić. Później oczywiście to wszystko zaczęło się kształtować, oczyszczać i ugruntowywać. Myśl o tym, żeby zostać księdzem towarzyszyła mi więc od dawna. Miałem też taki okres w swoim życiu, kiedy zupełnie wypierałem tę myśl. To było chyba wtedy, gdy chodziłem do gimnazjum. Miałem różne plany na swoje życie, Pan Bóg jednak nie odpuszczał i ostatecznie się o mnie upomniał pod koniec liceum. Wtedy już tak na poważnie czułem wewnętrznie, że to nie tylko fascynacja, ale po prostu powołanie. Formację zaczynałem u franciszkanów. Bardzo wiele im zawdzięczam i nadal utrzymuję z nimi dobry kontakt. Ale po rozeznaniu przeszedłem do seminarium diecezjalnego. Oczywiście to też był czas odkrywania Bożych planów wobec mnie, zmagania się ze sobą i z Bogiem. Zupełnie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, które niejednokrotnie słyszałem, że pewnym tego, że jest się powołanym do kapłaństwa można być dopiero wtedy, gdy się otrzyma święcenia.

Kto był lub jest dla księdza wzorem kapłaństwa?

- Kiedy szedłem do seminarium nie miałem takiego wzoru. W późniejszym czasie poznałem o. Mirosława Grakowicza – proboszcza i kustosza sanktuarium MB Strażniczki Wiary w Bardzie. Dziś, gdy myślę o jakimś autorytecie kapłana, to przychodzi mi do głowy jego osoba. Imponuje mi przede wszystkim swoją prostotą, dobrocią i cierpliwością wobec innych. Jest przy tym też bardzo skromny. Wciąż uczy mnie wielkiego zaufania Panu Bogu, roztropności, wierności powołaniu, pracowitości i mądrości w podejmowaniu decyzji.

Na jaki temat pisał ksiądz pracę magisterską?

„Ideał mężczyzny w wybranych pismach franciszkańskich” pod kierunkiem o. bpa prof. dra hab. Jacka Kicińskiego CMF

A jakie sobie ksiądz wybrał motto kapłańskie?

„To, co nie jest, wyróżnił Bóg” (1 Kor, 1, 28b)

Kiedy i gdzie będzie ksiądz odprawiał swoje Msze św. prymicyjne?

30.05.2020, godz. 8:30 – kaplica w domu Sióstr Terezjanek w Ścinawce Dolnej

31.05.2020, godz. 12:00 – parafia p.w. św. Jana Chrzciciela w Księgienicach Wielkich   

7.06.2020, godz. 9:00 – parafia p. w. św. Andrzeja Boboli w Świdnicy

13.06.2020, godz. 12:00 – parafia p.w. św. Marii Magdaleny w Radzimowie

14.06.2020, godz. 8:30 – parafia katedralna w Świdnicy

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama