Emerytowany ordynariusz diecezji świdnickiej w uroczystość Pięćdziesiątnicy przewodniczył Mszy św. w świdnickiej katedrze.
Biskup senior nawiązując do wydarzenia w Wieczerniku - Widzimy, że po otrzymaniu Ducha Świętego Kościół wyszedł z zamknięcia, przełamał strach, podjął działalność ewangelizacyjną. Stąd mówimy, że w dzień Zesłania Ducha Świętego narodził się Kościół, czy też mówiąc dokładniej w ten dzień ujawnił się światu, rozpoczął swoją działalność - mówił bp Ignacy Dec.
Przypominał, że Pięćdziesiątnica paschalna trwa w Kościele do dziś. - Duch Święty jest nieustannie zsyłany na Kościół. Utrzymuje go w wierze. Uzdalnia go do wzrastania w świętości (...) Wiemy, że to zesłanie Ducha Świętego, zapoczątkowane w dzień Pięćdziesiątnicy, trwa nieustannie w Kościele. Ma ono miejsce nie tylko podczas sakramentu bierzmowania, ale w czasie każdej Eucharystii, a także przy sprawowaniu innych sakramentów - podkreślał biskup senior.
Pokazując działanie Parakleta we wszystkich sakramentach, biskup zauważył, że również w mocy Ducha Świętego Kościół naucza. - Duch Święty zachowuje Kościół w wierności nauce Chrystusa. Dodaje głosicielom odwagi. Wielu siewców Bożego słowa w mocy Ducha Świętego oddało za wiarę w Chrystusa swoje życie - dodał zachęcając, by otworzyć się na działanie Trzeciej Osoby Boskiej nie tylko w sferze duchowej, ale także społecznej, w rodzinie, narodzie i w przestrzeni życia publicznego.
Biskup podkreślił także, że każdemu potrzebne jest otwarcie się na działanie Ducha Świętego. - To otwarcie się na Bożego Ducha potrzebne jest także w sferze społecznej, w rodzinie, w narodzie, a także w przestrzeni życia publicznego: w dziedzinie kultury, polityki, gospodarki.
Jest nam potrzebne wsparcie Ducha Świętego, abyśmy pozostali wierni wartościom chrześcijańskim i narodowym. Dlatego tak bardzo jest nam potrzebne przedłużanie prośby św. Jana Pawła II: “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, Tej ziemi”.