Przy okazji wizytacji parafii św. Józefa Oblubieńca bp Adam Bałabuch podziękował mundurowym za ich służbę w oddzielaniu dobra od zła.
Okazją ku temu była niedzielna Msza św., w której 19 lipca wzięły udział zastępy policji powiatu wałbrzyskiego, których kapelanem jest ks. Jacek Biernacki, proboszcz parafii w Starych Bogaczowicach.
- W świecie obserwujemy wiele dobra, które ujawniło się także w tym czasie epidemii. Pomoc chorym, zgłaszanie się na ochotnika, by służyć osobom zakażonym, wolontariat. Ale też spotykamy wiele zła, także w relacjach domowych, rodzinnych, we wspólnocie Kościoła czy w życiu społecznym. (…) Ponieważ sądzimy z pozorów, nie potrafimy oddzielić chwastów od pszenicy. Tylko Bóg potrafi to uczynić i nie spieszy się z wyrywaniem chwastów, aby przypadkiem nie zaszkodzić pszenicy. Zajmie się tym w czasie żniwa. Teraz zaś jest czas wzrastania i nadziei - nawiązywał do Ewangelii biskup.
Powołując się autorytet papieża Polaka mówił też o zadaniach policji, formacji, która chroni przed przejawami zła.
- Pięknie na temat misji, jaką ma do wypełnienia policja, mówił św. Jan Paweł II w listopadzie 2000 r. podczas ogólnoświatowego Jubileuszu Wojska i Policji. Ojciec Święty mówił wówczas: „Pełnicie trudną, ale niezbędną służbę społeczeństwu, nie szczędząc wysiłków, aby zapewnić porządek, który jest podstawą zgodnego i harmonijnego współżycia. (…) Niech wam dodaje odwagi przykład tych kolegów, którzy wypełniając wiernie swoje obowiązki, wspięli się na szczyt heroizmu, a nawet świętości”. A było wielu takich policjantów w historii tej formacji, która została powołana przez Sejm II Rzeczypospolitej 24 lipca 1919 r. Obrona ojczyzny poprowadziła szeregi policjantów na wojnę już w 1920 r. Budowali zręby bezpieczeństwa odrodzonej ojczyzny. Wielu policjantów zginęło w działaniach wojennych podczas drugiej wojny światowej. Niestety, tysiące policjantów zostało również osadzonych przez sowietów w obozie w Ostaszkowie, a potem brutalnie zamordowanych - przypominał bp Bałabuch.
- Ważne jest, by także dzisiejsi funkcjonariusze i funkcjonariuszki działali z honorem dla dobra ojczyzny, czyli służąc ludziom, zwłaszcza bezbronnym i pokrzywdzonym. Trzeba mieć świadomość, że misją policji jest służba społeczeństwu - podkreślał główny celebrans.
Dodajmy, że w Polsce Święto Policji obchodzone jest 24 lipca. Ustanowił je Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995 r. przy nowelizacji ustawy o Policji.