Mszą św. w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu rozpoczęły się obchody uroczystości XII Dziękczynienia w Rodzinie.
Przewodniczył im 5 września bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, który wygłosił również okolicznościową homilię.
Skupił się w niej na wartości rodziny i jej niebezpieczeństwach we współczesnym świecie. Odnosząc się do Pierwszego Listu do Koryntian zauważył, że słowa Apostoła dotkliwie opisują dzisiejsze realia.
- Czyż te słowa nie opisują bolesnych, dramatycznych doświadczeń chrześcijan na Bliskimi Wschodzie, w Afryce Północnej, w Chinach, czy w innych krajach islamskich. Czyż nie świadczą o tym ostatnie napisy w szczecińskim parku, które przytoczył w ostatnią środę "Nasz Dziennik": "Księża są jak stonka, tępmy ich"; "Biskup największym trofeum łowieckim"; "Jak z nosa gile, na drzewach wisieć będą kościelni pedofile". Czyż nie o tym świadczą wypowiedzi Michała Sz. "Margot"? Czyż nie świadczy o tym dyktatura LGBT na ulicach Warszawy i innych miast, gdzie wprowadza się chaos, łamie się podstawowe prawa moralne, zakłóca się porządek religijny, prawny i społeczny? – pytał biskup.
Odpowiadając zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo, jakie ze sobą niesie ta ideologia.
- Zauważamy, że w ostatnim czasie jej zwolennicy podjęli ofensywę przekraczającą normy zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Nie dziwimy się, że wnikliwi obserwatorzy życia społecznego są zdania, że aktualnie najpoważniejszym zagrożeniem ludzkości nie są choroby zakaźne ani głód, ani nawet katastrofy ekologiczne, ale właśnie ideologia gender, która jest nową odmianą marksizmu, szczególnie filozofii Fryderyka Engelsa, która uderza w małżeństwo i rodzinę, sprowadzając ludzi do poziomu zwyrodniałych istot, niezdolnych do przekazywania dalej życia - wymieniał biskup senior.
Podkreślał, że św. Paweł podaje nam też sposób reagowania na takie szatańskie działania: "Błogosławimy, gdy nam złorzeczą, znosimy, gdy nas prześladują; dobrym słowem odpowiadamy, gdy nas spotwarzają" (1 Kor 4,12b-13a). Mamy więc przypomniane, że zło należy zwyciężać nie złem, ale dobrem.
Dziękował przy tym za dobro, które się wydarzyło w minionych latach, za udział Kościoła w transformacji polityczno-społecznej Polski, Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej. Docenił też działalność Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych.
Organizatorzy poza Mszą. św. zaprosili uczestników na koncert, procesję różańcową. Odsłonięto też miejsce upamiętniające Bohaterów Ukraińskich zamordowanych przez bandy OUN-UPA.