Po kanonicznym objęciu diecezji świdnickiej 23 kwietnia br., nadszedł czas na uroczyste wejście do katedry świdnickiej.
W związku z ingresem, który zaplanowano na 12 września, w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej odbyła się konferencja prasowa, w czasie której organizatorzy wyjaśniali najważniejsze zagadnienia uroczystości.
- Kościół katedralny to kościół, w którym znajduje się katedra biskupia - miejsce zarezerwowane dla biskupa. Początkowo katedra biskupia miała formę krzesła znajdującego się na podwyższeniu, które zajmował jedynie biskup, a słowo „katedra” odnosiło się jedynie do tego miejsca. Z czasem słowo „katedra” straciło jednak znaczenie i zaczęto odnosić je do kościoła biskupiego. To w tym kościele celebrowana jest liturgia w uroczyste dni roku liturgicznego, udzielane są święcenia, poświęca się olej Krzyżma i błogosławi olej chorych, a także odbywają się najważniejsze wydarzenia w życiu Kościoła partykularnego - wyjaśniał ks. Stanisław Chomiak, kanclerz kurii.
Dodał, że zwyczaj odbywania ingresu wywodzi się z praktyki prawa rzymskiego. Według niego wejście do budowli czy posiadłości oznaczało wejście w jej posiadanie, możliwość zarządzania i dysponowania nią. Taki ingres wymagał również przedstawienia się ludowi oraz zakomunikowania programu działania.
- Według wymagań norm prawa kanonicznego, zgodnie z tradycją oraz teologią, początek posługi biskupa w diecezji rozpoczyna się celebracją Mszy św. Nowo mianowany biskup przewodniczy liturgii sprawowanej razem z innymi biskupami, na znak jedności kolegium apostolskiego, a także z prezbiterami, którzy są najbliższymi współpracownikami biskupa w wypełnianiu zadań związanych z jego posługą. Na początku Eucharystii odbywają się obrzędy związane z ingresem. Należą do nich: odczytanie listu apostolskiego i zajęcie katedry biskupiej - mówił ks. Chomiak.
Symbolicznym momentem jest również podanie biskupowi pastorału, który jest znakiem pełnienia przez biskupa zadania pasterza.
- Biskup używa pastorału, gdy idzie w procesji, słucha Ewangelii, wygłasza homilię, przyjmuje śluby lub przyrzeczenia, wypowiada wyznanie wiary oraz podczas błogosławieństwa osób. W trakcie ingresu będzie podany biskupowi świdnickiemu pastorał, który ma już swoją historię, gdyż jest to pastorał, który otrzymał biskup Ignacy Dec na 10. rocznicę swojego ingresu - przypominał ks. Dominik Ostrowski, przewodniczący diecezjalnej komisji liturgicznej.
Głos zabrał również ks. Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, który przedstawił techniczne szczegóły ingresu. Na koniec natomiast bp Marek Mendyk przedstawił swoje plany na najbliższy czas zarządzania diecezją.
- Dla nas program jest zawsze jeden. Jest nim Ewangelia, głoszenie słowa Bożego, nastawanie w porę i nie w porę. To słowo jest zawsze żywe i skuteczne. I tak jak przemawiało do słuchaczy przed wiekami, tak samo i dzisiaj przemawia, budzi nadzieję, oddala niepokój, przywraca radość. Przez to jest ono ciągle żywe i aktualne. Moim zadaniem jest budzenie wiary i nastawanie w porę i nie w porę wobec tych, którzy tworzą wspólnotę Kościoła, ale i tych, którzy z różnych powodów się oddalili od tej wspólnoty. To jest program ogólny, ale towarzyszy mu też konkretne działanie w trzech obszarach: rodzina, młodzież i troska o powołania - wymieniał biskup.