Z okazji 10. rocznicy beatyfikacji niemieckiego duszpasterza młodzieży bp Marek Mendyk modlił się przy jego symbolicznym grobie w Kudowie-Zdroju Czermnej.
Wizytę w uzdrowiskowej miejscowości rozpoczął od zwiedzenia izby pamięci poświęconej błogosławionemu ks. Gerhardowi. Potem przewodniczył Mszy św., w czasie której nawiązując do Ewangelii, zwrócił uwagę na największe zagrożenie dla Kościoła.
– Dzisiaj zagrożeniem dla Kościoła nie są judaszowe srebrniki albo skandale, które się pojawiają. Największym zagrożeniem jest właśnie bierność, bezczynność, lenistwo, obojętność, przeciętność swoich, czyli nas, którzy tworzymy Kościół. Dzisiaj może warto po raz kolejny lub po raz pierwszy postawić sobie pytanie o to, czy staram się w ciągu całego dnia, nie czekając na dogodną okazję, aż mnie ktoś najmie, służyć Bogu, pomnażając dobro, mieć wrażliwość miłosierdzia, miłości. Nagrodą dla nas jest dobro, które mogę swoją pracą, swoim wysiłkiem pomnażać ze względu na Boga, na Chrystusa. Sam Bóg jest twoją nagrodą - podkreślał biskup świdnicki.
Bp Marek Mendyk zachęcał, by chrześcijanie pomnażali dobro, służąc innym ze względu na Pana Boga i Jego większą chwałę, dodając, że tego właśnie uczył ks. Gerhard Hirschfelder, nie poddając się oprawcom i wytrwale pracując na płaszczyźnie formacji młodych ludzi.
Do jego świadectwa życia odniósł się także ks. Romuald Brudnowski, proboszcza parafii św. Bartłomieja Apostoła.
– Mówi się u nas, że do beatyfikacji ks. Gerhard na mocy więzów krwi był „własnością” tylko narodu niemieckiego. Odtąd stał się już „własnością” nas wszystkich. Możemy się z nim modlić i po czesku, i po polsku, i w każdym innym języku. Potrzebujemy go tutaj jako patrona z trudem jednoczących się narodów: niemieckiego, polskiego i czeskiego. Jeszcze bardziej potrzebujemy go dla młodzieży straszliwie infekowanej przez „świetliki” udające gwiazdy - zauważył.
Po Mszy św. właśnie w tych intencjach modlili się duchowni i wierni świeccy przy symbolicznym grobie ks. Hirschfeldera, znajdującym się przy parafii. Ogłoszono też wyniki konkursu literackiego dotyczącego osoby bł. ks. Gerharda jako obrońcy młodzieży. W kategorii utwór poetycki pierwsze miejsce zdobyła Aneta Ślemp z Goczałkowa za pracę pt. „Posłaniec Chrystusa”, a wśród opowiadań zwyciężyła Agnieszka Bułatow z Kłodzka, autorka pracy pod tym samym tytułem, co motto tego konkursu.