Nowy numer 43/2020 Archiwum

Budują pomnik. Dla tych, którzy stracili dziecko

We wrześniu 2019 roku zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Dziecka Utraconego, który wypracował projekt pomnika, pozyskał miejsce pod budowę oraz znalazł wykonawcę. Teraz potrzebują pomocy w sfinansowaniu dzieła.

15 października każdego roku obchodzony jest na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego - dzień pamięci o dzieciach, które straciły życie w wyniku poronienia lub zaraz po narodzeniu. Dla tych dzieci oraz ich rodziców i rodzin kilka osób chce wybudować pomnik na cmentarzu komunalnym w Jaworzynie Śląskiej.

We wrześniu 2019 roku zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Dziecka Utraconego, który wypracował projekt pomnika, pozyskał miejsce pod budowę oraz znalazł wykonawcę. Aby ułatwić działania organizacyjne wsparcia inicjatywie udzieliła Fundacja Małżeństwo Rodzina ze Świdnicy.

Organizatorzy są przekonani, że miejsce upamiętnienia tych najmniejszych jest bardzo potrzebne, ponieważ nie każde zmarłe dziecko ma swój pomnik, a ich rodzice i rodziny miejsce wspomnień, modlitwy. Temat utraty dziecka, choć jest powszechny, jest bardzo rzadko poruszany w przestrzeni publicznej, a świadomość, jakie ma się prawa po poronieniu, gdzie szukać pomocy lub jak sobie poradzić w tej traumatycznej sytuacji, jest bardzo niska.

- Budując Pomnik Dziecka Utraconego w Jaworzynie Śląskiej, chcemy stworzyć miejsce, dzięki któremu rodzicom po stracie dziecka będzie łatwiej przeżyć wszystkie etapy żałoby, a co za tym idzie pogodzić ze śmiercią dziecka - mówi Paweł Dochniak członek Komitetu.

Mimo że pandemia przerwała na kilka miesięcy pracę w komitecie w tygodniu poprzedzającym Dzień Dziecka Utraconego rozpoczyna się zbiórka funduszy na pomnik. Ma to być metrowa granitowa figura osadzona na kamiennym cokole, którą - jak mówią organizatorzy zbiórki - można interpretować na wiele sposobów, bo jest dość symboliczna. 

Działania komitetu są również nieco szersze niż sama budowa pomnika: wiele informacji na temat straty dziecka, uzyskania pomocy po poronieniu można znaleźć na profilu komitetu na facebooku: Społeczny Komitet Budowy Pomnika Dziecka Utraconego. Komitet jest również już drugi rok inicjatorem Mszy św. w intencji dzieci utraconych, ich rodziców i rodzin w Dzień Dziecka Utraconego 15 października. W tym roku tego dnia Msza św. odbędzie o godz. 17.30 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej.  

Chętnych wesprzeć finansowo budowę Pomnika Dziecka Utraconego zapraszamy na stronę https://zrzutka.pl/z/pomnikjaworzyna

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama