Trzech akolitów oficjalnie rozpoczęło okres bezpośredniego przygotowania do święceń diakonatu i prezbiteratu.
Zgodę na podjęcie wezwania wyrazili w seminaryjnej kaplicy 31 października przed bp. Adamem Bałabuchem.
- Nie bójcie się iść za Chrystusem! Nie zamykajcie się przed Nim! Otwórzcie Mu swoje serca! Ofiarujcie Chrystusowi nie cząstkę swego życia, ale całe! Ofiarujcie Jemu samych siebie na wierną i uczciwą służbę. Chrystus przyjmie was jako swoje sługi, przyjmie was jako głosicieli ewangelicznej prawdy, ale może przyjąć was tylko wówczas, gdy wypowiecie Jemu swoje "tak". Nie należy się zrażać tym, że wielu może nie zrozumie waszego wyboru, że może na tej drodze czeka was wiele trudności i niebezpieczeństw, bo przecież idziecie za wezwaniem samego Jezusa - podkreślał w homilii biskup pomocniczy.
Wyjaśniał też znaczenie momentu rozpoczęcia kandydatury przed święceniami.
- Dzisiaj kolejny raz potwierdzacie waszą decyzję i za chwilę przyjmiecie kandydaturę do święceń diakonatu i prezbiteratu. Wielu nie potrafi dzisiaj zrozumieć, dlaczego młodzi ludzie stają się kapłanami, siostrami zakonnymi czy misjonarzami. Dzisiaj trzeba być rzeczywiście zakochanym w Bogu, by iść za Jego głosem. Wy jesteście takimi osobami i bądźcie nimi jako bezpośrednio przygotowujący się do święceń. A w przyszłości bądźcie jako diakoni oddani szczególnie służbie miłości miłosiernej, a potem jako prezbiterzy bądźcie oddani modlitwie, posłudze Słowa i posłudze sakramentalnej - apelował bp Adam.
Po homilii natomiast zadał Marcinowi Kirkiewiczowi (Dzierżoniów, par. pw. Chrystusa Króla), Pawłowi Krukowi (Idzików, par. pw. Wniebowzięcia NMP) i Krystianowi Stasiakowi (Boguszów-Gorce, par. pw. Zesłania Ducha Świętego) pytania przewidziane przez obrzęd liturgiczny, na które wszyscy kandydaci odpowiedzieli twierdząco.
Dodajmy, że obrzęd przyjęcia kandydatów do diakonatu i prezbiteratu odbywa się po stwierdzeniu, że decyzja przyjęcia święceń jest wystarczająco dojrzała i poparta niezbędnymi uzdolnieniami. Zamiar przyjęcia święceń ma być publicznie wyrażony przez kandydatów i publicznie przyjęty przez biskupa lub jego reprezentanta.