Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Adwentowa spowiedź, rekolekcje i kolęda. Biskup świdnicki wydał komunikat

Zachęca w nim do nowych form przeprowadzenia wizyty duszpasterskiej z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.

"Wobec trwającej epidemii, w trosce o zdrowie i życie zwłaszcza osób starszych, po wysłuchaniu opinii księży dziekanów oraz Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, wszyscy księża proszeni są, aby w okresie Adwentu i czasie Narodzenia Pańskiego uwzględnili powyższe ustalenia" - rozpoczyna biskup podając następnie kilka punktów:

1. Sprawę rekolekcji adwentowych zostawiamy roztropnej decyzji Księdza Proboszcza z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych. Zachęcamy również do przeprowadzenia rekolekcji w internetowej formie online.

2. Spowiedź adwentowa powinna odbywać się przez cały czas przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego, bez organizowania spowiedzi z udziałem księży z dekanatu. Jest to podyktowane troską o bezpieczeństwo i odpowiedzialność za inne wspólnoty parafialne.

3. W okresie Narodzenia Pańskiego według dawnego zwyczaju duszpasterze udawali się z błogosławieństwem do domów ludzi wierzących. Obecna sytuacja związana z epidemią bardzo utrudnia tradycyjne odwiedziny kolędowe. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych, przekonanych, że w trudnym czasie pandemii duszpasterze ich nie opuszczą, jako szafarze Bożego błogosławieństwa będą blisko nich, zachęcamy duszpasterzy do dalszej ofiarnej służby wiernym i do osobistego rozeznania, która z form będzie właściwa w danej wspólnocie parafialnej:

  • wiernych, którzy w poprzednich latach byli odwiedzani przez duszpasterzy w określonym dniu (zamieszkali przy określonych ulicach) można zaprosić w godzinach wieczornych na Mszę świętą sprawowaną w ich intencji do kościoła. W sytuacji, gdyby intencja Mszy św. była już zajęta, można skorzystać z prawa do binacji. Należy pamiętać, aby tak rozplanować sprawowaną liturgię, aby możliwe było zachowanie reżimu sanitarnego, obowiązującego w tym czasie w kościołach. Podczas Mszy świętej należy wygłosić okolicznościową homilię lub pouczenie, tak jak miałoby to dokonać się podczas indywidualnych odwiedzin w domach parafialnych.
  • Podczas Mszy świętej duszpasterze powinni odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza nad chorymi. Można także podczas liturgii poświęcić wodę, którą wierni przyniosą sami do kościoła we własnych naczyniach, aby potem zanieść do domów. Należy zachęcić uczestników liturgii, aby po powrocie do swoich mieszkań i domów wraz z innymi domownikami odprawiali „liturgię rodzinną”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.
  • Po Mszy św. w kościele, jeśli na to pozwalają warunki, można poprowadzić wspólne kolędowanie.
  • Obrazki kolędowe, zwyczajowo rozdawane podczas wizyty duszpasterskiej, można wyłożyć w kościele, aby wierni mogli je zabrać po Mszy św. Tam, gdzie podczas kolędy istnieje zwyczaj zamawiania intencji mszalnych bądź zbierania ofiar na cele duszpasterskie, należy je przyjąć w inny sposób.
  • Jeśli w parafii są rodziny lub osoby, które koniecznie chciałyby przyjąć kapłana (np. w celu modlitwy i pobłogosławienia nowego domu czy mieszkania), można się z nimi umówić indywidualnie, w dowolnym czasie, pamiętając o przestrzeganiu wszelkich rygorów sanitarnych.

Duszpasterzom i Wiernym na czas adwentowego przygotowania, życząc trwania w nadzieli na zwycięstwo nad lękiem, chorobą i cierpieniem z serca błogosławię.

Bp Marek Mendyk
Biskup Świdnicki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy