Solidarność ma swoją twarz. To twarz osób, które są często bliżej nieznane, ale to one stanowiły o społecznej sile związku, która zmieniła dzieje Polski.
W sierpniu br. z inicjatywy Gościa Niedzielnego we współpracy m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Śląskim Centrum Wolności i Solidarności oraz Centrum Historii „Zajezdnia” we Wrocławiu powstał internetowy serwis „Twarze Solidarności”. 10 grudnia została zaprezentowana nowa zakładka tej strony pt.: „Wrocławska Twierdza Solidarności”, a jej premierze towarzyszyła debata online o znaczeniu Dolnego Śląska w procesie powstawania „Solidarności”, w której udział wzięli historycy z Centrum Historii „Zajezdnia” i IPN oraz Andrzej Grajewski z Gościa Niedzielnego.
Na wstępie mówił on o tym, że celem powstania dolnośląskiej zakładki było przedstawienie okoliczności powstania NSZZ „Solidarność” z perspektywy regionalnej, gdyż to właśnie powszechne poparcie Gdańskich postulatów zmusiło władze do podpisania porozumień, które zmieniły bieg historii, a Dolny Śląsk był jednym z największych ośrodków strajków i protestów w Polsce. Tłumaczył też, że fenomenem było powstanie w środku komunistycznego systemu 10 milionowego niezależnego związku zawodowego, ale to właśnie pojedyncze osoby stanowiły o sile tego ruchu. – Twarze są dlatego tak istotne, ponieważ one wyrażają personalny wymiar dziejącej się historii. Historia "Solidarności" nie zdarzyła się sama z siebie, za tym fenomenem stoją poszczególni ludzie – dodał.
W dalszej części debaty dyskutanci byli zgodni, co do tego, że pomimo posiadania dużej wiedzy o tamtych czasach ciągle jeszcze nie odkryte są historie działaczy na najniższych szczeblach, których zaangażowanie stało za sukcesem związku. Wskazywali również, że historia „Solidarności” może być inspiracją przy rozwiązywaniu aktualnych problemów. – Powinniśmy starać się spoglądać na „Solidarność” z różnych nowych perspektyw związanych z naszą współczesną rzeczywistością i zastanawiać się na ile ta historia może nam podpowiedzieć jakieś rozwiązania dziś – mówił dr Łukasz Kamiński.
Nasza redakcja również miała swój udział przy powstawaniu serwisu, a naszych czytelników może szczególnie zainteresować opis strajku w Kopalni Węgla Kamiennego „Thorez” w Wałbrzychu w 1980r, którego historia jest wciąż mało znana. Był on pierwszym strajkiem górniczym w Polsce popierającym postulaty strajkujących stoczniowców z Wybrzeża, był też trzecim z kolei, po Gdańsku i Szczecinie, po którego zakończeniu zostało podpisane porozumienie. Pośród 30 sylwetek działaczy znalazły się osoby z dawnego województwa wałbrzyskiego: Idzi Gagatek, Marta Gąsiorowska, Ryszard Mocek, Jerzy Jacek Pilchowski, Kazimierz Żołnierek.