- Barok to sztuka dla kościoła i w kościele, stąd bardzo cieszę się, że możemy zacząć ten festiwal właśnie w kościele, w miejscu, gdzie ta muzyka pięknie wybrzmiewa - mówił przed koncertem inaugurującym ks. Tomasz Zięba.
W Szczawnie-Zdroju rozpoczęła się pierwsza edycja nowego międzynarodowego festiwalu muzyki dawnej “Szczawno-Zdrój Baroque Festival”. Od 22 do 25 kwietnia polscy i zagraniczni artyści zaprezentują we wnętrzach Teatru Zdrojowego muzykę z XVII i XVIII w.
Inaugurującym koncertem było arcydzieło francuskiego baroku "Leçons De Ténèbres" (czyli czytania Ciemnej Jutrzni) autorstwa François Couperina wykonane w kościele pw. Wniebowzięcia NMP.
– Ciemna jutrznia to nabożeństwo odbywające się w Wielkim Tygodniu, na które oprócz psalmów składają się Lamentacje Jeremiasza. Utwory, które usłyszmy, wykonane po raz pierwszy w 1714 r., są przepięknym muzycznym opracowaniem Lamentacji Jeremiasza nad Jerozolimą zdobytą i zniszczoną przez Babilończyków. Każdy odcinek tekstu kończy się słowami: "Jeruzalem, Jeruzalem, nawróć się do Pana Boga Twego" – mówił przed koncertem kierownik artystyczny festiwalu prof. Władysław Kłosiewicz, klawesynista i dyrygent, ekspert w dziedzinie muzyki dawnej.
Kolejne koncerty odbędą się we wnętrzach Teatru Zdrojowego, które – jak przekonują organizatorzy – ze względu na wystrój nawiązujący do epoki, a przede wszystkim niepowtarzalną akustyką, wyjątkowo nadają się do prezentowania muzyki barokowej.
Organizatorzy przygotowali się na różne warianty uczestnictwa publiczności w wydarzeniu. Niestety sprawdził się najbardziej czarny scenariusz, dlatego też wszystkie koncerty zostaną profesjonalnie nagrane w salach Teatru Zdrojowego, a po zmontowaniu będą udostępnione w ostatni weekend maja na stronie: www.baroquefestival.pl.