W ramach tegorocznej edycji Dni Papieskich w Świdnicy w parafii katedralnej zorganizowano spotkanie modlitewne przy udziale muzyków estradowych.
Na scenie wydłużającej prezbiterium świątyni pw. św. Stanisława i św. Wacława wieczorem 14 maja stanęli soliści: Wiktoria Węgrzyn, Michał Gasz, Marzena Ciuła, Marcin Jajkiewicz, Anna Sokołowska-Alabrudzińska i znani z telewizyjnych seriali Tomasz Błasiak i Michał Chorosiński. Zaprezentowali kilkanaście utworów muzycznych, ale i poetyckich, związanych ze św. Janem Pawłem II i jego przesłaniem.
Oprawę muzyczną przygotowały natomiast orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy wraz z chórem Happy Soul pod kierunkiem Martyny Modlińskiej-Młynarskiej. Śpiewaną modlitwę soliści rozpoczęli utworem napisanym specjalnie na ten wyjątkowy wieczór, a jego autorami są Anna Sokołowska-Alabrudzińska, Maciej Nić i Magdalena Sroka.
- "Budujmy dziś kulturę życia" - te słowa pochodzące z encykliki Ojca Świętego "Evangelium vitae" są przesłaniem tego naszego niezwykłego wydarzenia, tej naszej śpiewanej modlitwy. Bo przyszło nam żyć w dziwnych czasach paradoksu, w których z jednej strony są to czasy wolności i pokoju, a z drugiej - to właśnie dziś musimy walczyć o życie jak nigdy - ze śmiertelnymi chorobami czy też wypaczonymi ideologiami - wprowadzał w tematykę spotkania Łukasz Lech, scenarzysta i reżyser, który wraz z Magdaleną Drohomirecką prowadzili spotkanie.
Wieczór zadedykowano św. Janowi Pawłowi II w 40. rocznicę zamachu, przypadającą w czasie tradycyjnych Dni Papieskich w Świdnicy, będących formą uczczenia patrona miasta biskupiego.
- Uwielbiać Pana Boga można na różne sposoby, m.in. przez piękny śpiew, muzykę, a nawet i tańce. Co prawda, świątynia katedralna nie jest przygotowana na taniec, ale na piękny śpiew i dobrą muzykę już tak. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomogli w tym niełatwym czasie ciągle panującej pandemii zorganizować to spotkanie. Dziękuję przybyłym artystom, wszystkim pracownikom obsługi tego wyjątkowego wydarzenia. Pozdrawiam was wszystkich. Przychodzi nam w tych majowych dniach przeżywać piękne rocznice. Jak to w życiu bywa, są wśród nich te radosne, ale i te, które pozwalają z pokorą pochylić się nad wydarzeniami, które nas dotykają. Dlatego chcieliśmy, by to właśnie św. Jan Paweł II patronował naszej modlitwie o ustanie pandemii - podkreślał bp Marek Mendyk, witając zebranych.
Przekonywał, że budowanie kultury życia to upomnienie się o nowego człowieka, o nową jakość życia. - Punktem wyjścia dla rodzącej się nowej kultury są podstawowe egzystencjalne pytania człowieka o prawdę, dobro, piękno. Pytania o to, kim jestem, jaki jest cel ludzkiego życia, jakie znaczenie ma otaczająca go rzeczywistość i czas, w którym przebiega jego życie - mówił biskup świdnicki, zachęcając do refleksji.
Potem wraz z bp. Ignacym Decem i dziesiątkami zgromadzonych w świdnickiej katedrze wiernych modlił się razem z muzykami. Całe spotkanie było transmitowane (okno poniżej).