W kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego uczczono 800-lecie III Zakonu św. Franciszka. Kilka dni wcześniej zaś mniszki obchodziły 150-lecie obecności w Polsce.
Z tej okazji 19 czerwca odbyła się sesja popularno-naukowa. Jej celem było przybliżenie historii Klarysek od Wieczystej Adoracji na ziemiach polskich ze szczególnym uwzględnieniem Kotliny Kłodzkiej. O genezie, transformacji i ekspansji mówiła s. Maria Bonawentura. O tym jak wyglądały pierwsze kroki na ziemiach polskich: w Poznaniu, Granowie, Gnieznie i Lwowie, opowiadała w kolejnym referacie s. Maria Barbara Kijak z Ząbkowic Śl. Spotkanie muzycznym akcentem zakończył ks. dr Wojciech Kałamarz, przybliżając zagadnienie apostolstwa przez muzykę s. Marii Anuncjaty Łady.
Koncertem na odnowionych przez siostry klaryski organach zakończyło się natomiast świętowanie 800-lecia Trzeciego Zakonu Świeckich, któremu 27 czerwca przewodniczył bp Ignacy Dec.
Mówiąc o obchodzącym 800-lecie Franciszkańskim Zakonie Świeckich, przypomniał, że powołał go do życia św. Franciszek w roku 1221, pięć lat przed swoją śmiercią. Zakon został zatwierdzony kilkadziesiąt lat później w roku 1289, a franciszkanie z pierwszego zakonu zadbali o to, by przy ich klasztorach powstawały wspólnoty osób świeckich. Pierwsze z nich znane w Polsce osiedliły się we Wrocławiu i Krakowie w XIII wieku, a najbardziej dynamicznym okresem rozwoju były lata międzywojenne (1918-1939).
- Po II wojnie światowej na teren Dolnego Śląska przybyło wielu tercjarzy. Pragnęli znaleźć wspólnotę, w której mogliby pogłębiać duchowość franciszkańską i gromadzić się na modlitwie. Z prośbą o pomoc zwrócili się do ówczesnego proboszcza ząbkowickiej parafii, który skierował ich do Matki Marii Antoniny Padé, przełożonej klasztoru Klarysek od Wieczystej Adoracji (wówczas Franciszkanek Najświętszego Sakramentu). Ta przedstawiła sprawę o. Remigiuszowi Krancowi OFM Cap, który w liście z 1 maja 1957 roku stwierdził krótko: "Trzeba będzie zaopiekować się tercjarzami przebywającymi w Ząbkowicach i najbliższej okolicy". On też został pierwszym dyrektorem Kongregacji Trzeciego Zakonu w Ząbkowicach Śląskich, która powstała 15 września 1957 roku - przypomniał historię lokalnej wspólnoty biskup senior.
Dodał, że obecnie w Polsce jest około 17 tysięcy tercjarzy skupionych w 600 wspólnotach, a do najbardziej znanych członków zalicza się: bł. Anielę Salawę, Józefa Hallera, Jacka Malczewskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę czy kard. Stefana Wyszyńskiego.
W Ząbkowicach Śl. asystentem jest o. Bernard Knieć, a przełożoną wspólnoty s. Ewa Bulanda. Biskup sam też przyznał się, że od lat należy do zakonu tercjarzy, a w 2018 r. został przyjęty do zakonu Braci Mniejszych (więcej: Biskup wstąpił do franciszkanów).