Nowy numer 37/2021 Archiwum

8 parafii w diecezji dostało dotacje z województwa

Na tegorocznej liście beneficjentów, którzy otrzymają wsparcie finansowe na prace konserwatorskie i restauratorskie, znalazło się kilka wspólnot z diecezji świdnickiej. Na co przeznaczą pieniądze?

Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął 16 lipca jednogłośnie uchwałę przekazującą 5 mln zł na ochronę zabytków. Pieniądze będzie można przeznaczyć na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach znajdujących się na terenie całego regionu.

Wśród nich jest 9 projektów, które złożyły parafie z diecezji świdnickiej. Największą dotację, bo aż 100 tys. zł, dostanie bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach na wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich przy elewacjach środkowej części kościoła.

Parafia rzymskokatolicka w Bojanicach otrzymaną dotację w wysokości 50 tys. zł planuje przeznaczyć na remont konserwatorski dachów kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Makowicach - skrzydła północno-wschodnie. Natomiast parafia rzymskokatolicka w Grodziszczu przyznane pieniądze w kwocie 20 tys. zł przeznaczy na II etap remontu elewacji kościoła parafialnego św. Anny.

Na kolejny etap prac przy barokowym ołtarzu głównym z figurą NMP Bardzkiej i obrazem Michaela Wilmanna redemptoryści otrzymają 40 tys. zł. Tyle samo przeznaczono na XVII-wieczny ołtarz główny w Mysłowie (parafia Kaczorów), jak również na kontynuację remontu elewacji w parafii pw. św. Anny w Ząbkowicach i renowację kopuły kościoła Świętych Piotra i Pawła w Srebrnej Górze.

Dwie dotacje trafią do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie, gdzie Sejmik Województwa Dolnośląskiego przeznaczył 40 tys. zł na ratunkowy remont zabytkowej elewacji południowej i 30 tys. zł na zabytkową posadzkę w nawie głównej. Ostatnią z dotowanych placówek jest kościół filialny parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Kwietnikach. Otrzyma na absydę kościoła i konserwację żeber sklepienia 61 tys. zł.

Warto podkreślić, że w tegorocznym naborze złożono 308 wniosków na łączną kwotę 39 mln zł. Wymogi formalne spełniło 213 wniosków, z czego ostatecznie dofinansowaniem zostały objęte 93.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama