Nowy numer 17/2024 Archiwum

Strzegom kulturą ludową stoi przejdź do galerii

Od 29 lat Międzynarodowy Festiwal Folkloru nie tylko bawi mieszkańców, ale też i edukuje.

Zaczęło się w 1992 r. od niewielkiej wsi Kostrza, gdzie w świetlicy wiejskiej swoją siedzibę ma zespół Kostrzanie.

Już dwa lata później imprezie nadano status międzynarodowej, a do Strzegomia zaczęły przyjeżdżać zespoły ludowe z całego świata.

– Gościła u nas niezliczona liczba zespołów ze wszystkich 7 kontynentów. Niektóre z bardzo egzotycznych miejsc, jak Wysypy Wielkanocne czy Magadan. Taką mieszankę kulturową mieszkańcy mogli poznać i dotknąć jej, nie wyjeżdżając ze Strzegomia – mówi Elżbieta Pienio, pracownik Strzegomskiego Centrum Kultury. – Przyjeżdżają zespoły amatorskie, ale również te z ogromnym prestiżem i renomą w swoich krajach. Był u nas na przykład zespół z Korei, który wystąpił podczas otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Seulu – dodaje, zaznaczając, że sama jest zachwycona kulturą wschodnią, jak np. gruzińskimi tańcami z mieczami.

W tym roku festiwal ograniczył się do prezentowania wyłącznie polskich zespołów, główne z południa kraju – łącznie wystąpiło 40 zespołów liczących w sumie ponad 400 osób. Swoje 5 minut, a właściwie 5 godzin, bo na tyle zaplanowany jest niedzielny koncert, dostaną grupy pochodzące z Dolnego Śląska. – Ktoś obliczył, że jest ponad 300 dolnośląskich zespołów. To jest  kultura przywieziona z Kresów. Trochę jak w tyglu wszystko się przemieszało i powstał swoisty folklor dolnośląski – tłumaczy organizatorka.

W ciągu 4 dni festiwalowych organizatorzy przygotowali ofertę, która zainteresować ma nie tylko osoby starsze które są naturalnym odbiorcą tego typu twórczości, ale również młodzież i dzieci. – Folklor nie jest nudny. Zespoły, które występują pierwszego dnia, to głównie młodzi ludzie. Są w takim wieku, że mogliby się wstydzić, ale oni z zaangażowaniem śpiewają i tańczą w strojach ludowych – mówi E. Pienio.

Pierwszego dnia festiwalu, który tradycyjnie rozpoczyna się w siedzibie zespołu Kostrzanie, będącego pomysłodawcą wydarzenia, uroczyście otworzono Izbę Tradycji Zespołów Ludowych z terenu gminy Strzegom. Znalazły się w niej pamiątki z 46-letniej działalności gospodarzy, jak również dwóch innych lokalnych zespołów – Goczałkowian i Olszaniaków. Podziwiać w niej można także przedmioty z najróżniejszych zakątków naszego globu, przywiezione przez zespoły biorące udział w kolejnych edycjach festiwalu. Izba mogła powstać m.in. dzięki wsparciu finansowemu Lokalnej Grupy Działania "Szlakiem Granitu".

W program wydarzenia corocznie wpisane są również Msze św. w strzegomskich kościołach w których biorą udział zespoły ludowe, natomiast w tym roku gwiazdą imprezy będzie Krzysztof Cugowski, którego koncert odbędzie się w niedzielę, na zakończenie festiwalu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy