O radości wiary i prowadzeniu innych do Betlejem mówił w Uroczystość Objawienia Pańskiego w katedrze biskup świdnicki. Zachęcał, by współczesni chrześcijanie swoim blaskiem pociągali innych do podążania za Chrystusem.
Przypominając okoliczności wędrówki mędrców ze Wschodu do Betlejem, mówił że choć fantastyczne są ich myśli i marzenia, wyruszają w drogę i pokonują wielkie trudy, bo wierzą mocno i gorąco w to do czego dążą.
- Uderza nas i zachwyca ich odwaga w podjęciu tego pielgrzymiego trudu w drodze do Betlejem. Uderza i zachwyca ich moc ducha, ich determinacja i wytrwałość w kontynuowaniu tej drogi. Ta wędrówka może być dla nas symbolem całej ziemskiej wędrówki człowieka. Najbardziej jednak wzruszający wzór dają nam mędrcy ze Wschodu nie przez przyniesione dary, ale przez wytrwałe, żarliwe i konsekwentne poszukiwanie Boga - podkreślał biskup świdnicki.
Dodał, że my wszyscy zostaliśmy powołani do tego, by szukać. Nie zobaczymy bowiem tej gwiazdy, jeśli nie będziemy jej wypatrywać. Nie usłyszymy anielskiego śpiewu, jeśli nie będziemy go nadsłuchiwać. Pytał też komu bardziej potrzeba wypatrywać pociechy, jeśli nie zalęknionym, przestraszonym chorobami, które grasują; śmiercią, która wokół nas krąży; nieszczęściami, które wywracają życie z taką trudnością stabilizowane; świadomym coraz bardziej naszej niezręczności, ułomności i złości?
- Jako chrześcijanie przyjęliśmy na siebie zobowiązanie, aby dla świata, dla wszystkich ludzi być betlejemską gwiazdą. Takim znakiem prowadzącym do Jezusa. Trochę tajemniczym, trochę zagadkowym, ale zwracającym na siebie uwagę. (...) Jesteśmy postrzegani trochę jako taka ponura odmiana ludzi. Będąc jakiś czas za granicą nie jeden raz odbierałem sygnał płynący z tzw. świata. „wy nie pasujecie do Europy ze swoją religijnością”. Ewangelia staje się ciężarem i zamiast uskrzydlać, odbiera nam energię życia. Poganie – a jest ich tak w Polsce, jak i w Europie większość – potrafią może nie lepiej, ale skuteczniej organizować życie społeczeństwa, skuteczniej wpływać na rozwój gospodarczy, kulturowy i społeczny, skuteczniej przenikać różne dziedziny życia - zauważył bp Marek Mendyk, zachęcając do odrodzenia chrześcijańskiej radości, która płynie z wiary i poczucia wolności Bożych dzieci.
Zaprosił też wszystkich na świdnicki Orszak Trzech Króli, który rozpocznie się o godz. 14.00.