Nowy numer 20/2022 Archiwum

Znamy zwycięzców Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych

Dwa spośród ośmiu zespołów szczególnie spodobały się jurorom. Jeden z nich ma być wzorem dla innych na przyszłym jubileuszowym przeglądzie.

Jury 29. Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych podczas oceny występów brało pod uwagę: pomysłowość scenariusza, śpiew i aranżację muzyczną, scenografię i kostiumy, układ choreograficzny, grę aktorską i ogólny artystyczny wyraz prezentacji.

- Jeżeli możemy mieć życzenie i prośbę na przyszłość, to pragnęlibyśmy, aby na kolejnym jubileuszowym konkursie były występy grup typowo kolędniczych, gdzie oprócz treści biblijnych byliby rozśpiewani kolędnicy oraz tzw. herody, z humorem i radością składający publiczności świąteczne i noworoczne życzenia - podkreśla Kazimiera Momot z komisji jurorskiej. 

Zaznacza, że w takiej formie wystąpił w tym roku tylko jeden zespół i m.in. za to otrzymał nagrodę. A oto pełna lista docenionych spektakli:

I. Nagrodzono nagrodami finansowymi po 500 zł dla każdej z grup:

  1. Dziecięcy Teatr Niezależny „Bałałajka” z Zielonej Góry (spektakl „Scrooge”) – za ciekawą adaptację „Opowieści wigilijnej”, grę aktorską i kreatywne wykorzystanie elementów scenografii;
  2. Grupa Teatralna „Pogwarki” z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Świdnicy – za kultywowanie tradycji kolędowania po domach z Kozą i Turoniem, prezentację licznych, humorystycznych dialogów, szczerych życzeń i powinszowań dla przyjmujących ich gospodarzy.

II. Wyróżniono nagrodami finansowymi po 300 zł dla każdej z grup:   

  1. Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Bliżej Dziecka” w Świdnicy (pokaz pt. „Święta w nas”) – za przekaz, by w przemijaniu czasu nie zatracić najważniejszych wartości, takich jak: miłość, dobroć, wdzięczność, życzliwość i nadzieja.
  2. Miejskie Przedszkole Integracyjne „Słoneczko” w Świdnicy (przedstawienie jasełkowe „Była noc”) – za radosne wykonanie tekstów świątecznych piosenek i staranność przekazu słownego.
  3. Przedszkole Miejskie nr 6 w Świdnicy (montaż słowno-muzyczny „Hejże ino, dyna, dyna, narodził się Bóg Dziecina”) – za barwne widowisko sceniczne urozmaicone żywiołowymi układami tanecznymi.

III. Nagrody indywidualne w postaci książek otrzymują:

  1. Weronika Bronowicka za rolę Maryi i solistki z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy.
  2. Agata Drozdowicz za rolę Naczelnej Diablicy z Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas w Świdnicy.
  3. Aleksander Janik – solista z Niepublicznego Przedszkola Językowego „Calineczka” w Świdnicy.

IV. Nagrodę indywidualną (zimowa chatka z piernika do schrupania), przewodniczącej jury, Kazimiery Momot otrzymuje Teatrzyk „Zielona Gęś” z Domu Dziennego „Senior-Wigor” w Świdnicy (spektakl „Wszystkiego najlepszego”) – za pouczający przekaz, że w zmieniających się współcześnie realiach życia codziennego, rodzina i jej zwyczaje świętowania Wigilii i Bożego Narodzenia są bardzo cennymi wartościami zachowania rodzinnej bliskości, wzajemnej miłości i braku osamotnienia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama