Nowy numer 26/2022 Archiwum

Wybierasz się na święcenia? Koniecznie przeczytaj!

Wydano komunikat dotyczący sobotniej uroczystości święceń prezbiteratu. Są w nim ważne ustalenia.

Ceremoniarz katedralny po uzgodnieniu z bp. Markiem Mendykiem uroczystości, która odbędzie się 21 maja o godz. 10 w katedrze świdnickiej informuje:

 1. Wszystkich kapłanów, ze względów organizacyjnych, prosimy o wcześniejsze przybycie do katedry (do godz. 9.40)
 2. Wszyscy kapłani są zaproszeni do koncelebry i proszeni o zabranie własnej alby oraz stuły koloru białego.
 3. Miejscem przygotowania do liturgii dla kapłanów, którzy nie biorą udziału w procesji wejścia i wyjścia, będzie kaplica chrzcielna w nawie północnej. W tym miejscu zostanie przygotowanych 50 ornatów. Proszę, aby w pierwszej kolejności ornaty zakładali kapłani będący dziekanami lub proboszczami.
 4. Kapłani niebiorący udziału w procesji wejścia i wyjścia mają możliwość oddania czci ołtarzowi przed liturgią i proszeni są o zajęcie miejsca w ławkach w nawie głównej katedry – według wskazań ceremoniarzy i oznaczeń na ławkach.
 5. W zakrystii głównej do liturgii przygotowują się tylko księża biskupi oraz kapłani biorący udział w procesji wejścia i wyjścia.
 6. W procesji wejścia i wyjścia udział biorą: księża biskupi, księża infułaci (ks. K. Jandziszak, ks. J. Strugarek), wikariusze biskupi (ks. M. Korgul, ks. W. Rusin, ks. W. Binkowski,), kanclerz kurii (ks. A. Chwastyk), rektor WSD (ks. D. Ostrowski), przełożeni WSD (ks. A. Majka, ks. P. Gołuch, ks. K. Mielnik, ks. J. Nastałek), księża proboszczowie kandydatów do święceń (ks. K. Ambrożej, ks. W. Baliński, ks. R. Brudnowski, ks. E. Czarny), proboszcz parafii katedralnej (ks. P. Śliwka). Wyżej wymienieni kapłani przygotowują się do liturgii w zakrystii głównej.
 7. Księża kanonicy – przedstawiciele Świdnickiej Kapituły Katedralnej w strojach chórowych nie uczestniczą w procesji wejścia i wyjścia. Przed rozpoczęciem liturgii zajmują miejsca w pierwszych ławkach nawy centralnej po lewej stronie (naprzeciw ambony).
 8. Procesja wejścia i wyjścia odbywa się przez całą katedrę.
 9. Spośród koncelebransów w prezbiterium miejsca po lewej stronie (strona ambony) zajmują: bp Adam oraz ks. Dominik Ostrowski – rektor WSD.
 10. Miejsca dla pozostałych koncelebransów przygotowane są w pierwszych ławkach nawy głównej po prawej stronie (od zakrystii). W pierwszych pięciu ławkach miejsca zajmują kapłani biorący udział w procesjach (wymienieni w punkcie 6).
 11. Msza Święta do Ewangelii przebiega w sposób tradycyjny.
 12. Po Ewangelii rozpoczyna się liturgia święceń prezbiteratu.
 13. Po modlitwie kończącej litanię błagalną wszyscy obecni kapłani proszeni są o utworzenie kręgu w nawie głównej wokół wybranych, według wskazań ceremoniarzy.
 14. Po nałożeniu rąk przez bp. Marka wszyscy kapłani nakładają ręce na wybranych, nic przy tym nie mówiąc.
 15. Po nałożeniu rąk ma miejsce modlitwa święceń.
 16. Po modlitwie święceń kapłani powracają na swoje miejsca, natomiast proboszczowie nowo wyświęconych udają się do kaplicy NSPJ, gdzie pomagają nałożyć neoprezbiterom stułę na sposób właściwy prezbiterom oraz ornat.
 17. W czasie Mszy Świętej używana będzie III Modlitwa Eucharystyczna.
 18. Komunia koncelebransów, którzy biorą udział w procesji wejścia i wyjścia, odbywa się przy ołtarzu głównym, według wskazań ceremoniarzy.
 19. Komunia koncelebransów, którzy nie biorą udziału w procesji wejścia i wyjścia, odbywać się będzie przy bocznym ołtarzu z wizerunkiem Ostatniej Wieczerzy w kaplicy NSPJ, według wskazań ceremoniarzy.
 20. Wiernych prosimy o powstrzymanie się od prywatnego fotografowania i nagrywania uroczystości (np. telefonami komórkowymi).
 21. Służbę liturgiczną w strojach liturgicznych zachęcamy do udziału w procesji wejścia.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama