Relikwie kapelana Solidarności uroczyście wprowadził do kościoła św. Jana Pawła II w asyście Wojska Polskiego bp Ignacy Dec.
W parafialnym kościele Bożego Ciała, gdzie zgromadzili się przedstawiciele miejscowych władz samorządowych, zaproszeni goście i wierni, biskup Dec wygłosił okolicznościową homilię, wspominając najpierw bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, którego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 29 maja, w rocznicę jego śmierci. Dodał, że data ta powiązana jest także z bł. ks. Jerzym Popiełuszką, który 50 lat wcześniej przyjął święcenia kapłańskie.
- Pobożność tego błogosławionego kapłana była chrystocentryczna i maryjna. W okresie stanu wojennego często powtarzał słowa: "Nie daj się zwyciężać złu, ale zło zwyciężaj dobrem" (Rz 12,21). Godność człowieka upatrywał w dziecięctwie Bożym. Uwrażliwiał słuchaczy na wolność i wierność prawdzie, akcentował potrzebę sprawiedliwości i miłowania nieprzyjaciół. W przepowiadaniu bazował na Ewangelii Jezusa i na społecznej nauce Kościoła katolickiego - zauważył biskup senior.
Podkreślał też aktualność nauczania ks. Popiełuszki, wzywającego do braterstwa i solidarności z cierpiącymi, do umacniania nadziei w zwycięstwo dobra nad złem.
- Mówił, że trzeba "budować na tym, co w nas jest z Boga (...), bo życie jest tylko jedno". Podkreślał, że "chrześcijanin musi być prawdziwym świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości. O te wartości musi upominać się odważnie dla siebie i innych". Apelował: "Trwajmy na drodze prawdy i wolności, na drodze zwyczajnych praw człowieka, na drodze poszanowania sumień, na drodze solidarności z braćmi niewinnie więzionymi, na drodze budowania solidarności serc i umysłów. Trwajmy na drodze zachowania ludzkiej godności i synostwa Bożego". Ks. Jerzy uważał, że "tylko ten może zwyciężyć zło, kto sam bogaty jest w dobro" - cytował bp Dec w czasie uroczystości wprowadzenia relikwii polskiego męczennika.
Przypomniał też życiorys kapelana Solidarności. W czasie Mszy św. odznaczono biskupa seniora odznaczeniem z okazji 100-lecia niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, a po zakończeniu celebry w orszaku prowadzonym przez Wojsko Polskie zebrani przenieśli relikwie ks. Popiełuszki do pobliskiego kościoła pw. św. Jana Pawła II. Na miejscu poświęcono też tablicę pamiątkową upamiętniającą to wydarzenie. Wieczorem natomiast udzielił miejscowej młodzieży sakramentu bierzmowania.