Na zakończenie roku formacyjnego bp Marek Mendyk spotkał się z przedstawicielami wspólnot i duszpasterstw specjalistycznych nie tylko po to, by podsumować miniony rok, ale także przygotować się do nowego programu tematycznego.
Po trzyletnich rozważaniach na temat Eucharystii biskupi zaproponowali, by uwagę wiernych i duchownych w Polsce skierować na zagadnienie wiary w Kościół.
- Żyjemy w kulturze "instant", kulturze natychmiastowości i widzimy, że również programy duszpasterskie rozplanowane na kilka lat nie sprawdzają się zbyt dobrze. Dlatego w tym roku wracamy do formuły jednorocznej i będziemy rozważać temat: "Wierzę w Kościół Chrystusowej". Będziemy mieli okazję zatrzymywać się nad tajemnicą Kościoła, spojrzeć na zagadnienie przynależności do niego i na jego doświadczenia - zapowiadał biskup w czasie rady duszpasterskiej, która odbyła się 28 czerwca.
Mówił też o potrzebie pokazania atrakcyjności wspólnoty ludziom młodym, zainteresowania ich tematem i zachęcenia do włączenia się w jej struktury.
Głos zabrał też ks. Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, który przedstawiał cele tegorocznego programu, zwracając uwagę na najważniejsze aspekty.
- Mamy do czynienia z kryzysem wiary w Kościele, ale też w Kościół. Jest on traktowany bardzo często w sposób horyzontalny jako instytucja na gruncie użyteczności społecznej i charytatywnej. Stąd pomysł, by zaprosić do odkrywania Kościoła jako wspólnoty wierzących. Nawiązuje do tego również logo w postaci domu gromadzącego ludzi. Doświadczenie synodu pokazało nam, że tęsknimy do tego wspólnotowego wymiaru Kościoła jako rodziny - zauważył.
Dodał, że celem programu jest uświadomienie, że Kościół to misterium bosko-ludzkim, którego nie jesteśmy w stanie ogarnąć rozumem, ponieważ domaga się wiary. Podkreślił, że wiara w Kościół jest konkretyzacją wiary w Boga, a jako instytucja zasługuje na zaufanie.
Rozdał też uczestnikom grafik wydarzeń na nadchodzący rok duszpasterski w diecezji. W drugiej części spotkania nawiązała się dyskusja nad formą przyciągnięcia młodych go Kościoła. Nie brakowało wniosków z własnych doświadczeń i twórczych pomysłów.