Prawie pół tysiąca pielgrzymów z diecezji świdnickiej z sześciu grup po ośmiu dniach wędrówki nawiedziło sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. U celu powitali ich członkowie rodzin, przyjaciele i biskup, którzy nad ranem dojechali autokarami.
Tematem tegorocznych rekolekcji w drodze trwających od 1 do 8 sierpnia była wolność.
- W modlitwie, ofiarując także nasz trud, prosiliśmy o pokój na Ukrainie, w naszej ojczyźnie i na całym świecie, żeby nigdy nie było wojen, przemocy, zła, ale też modliliśmy się o wolność wewnętrzną od zniewoleń, uzależnień, od tego, co nam zagraża w doświadczeniu godności dzieci Bożych. Uświadamialiśmy sobie, że tylko Chrystus może nam dać prawdziwą wolność - podkreślił ks. Krzysztof Iwaniszyn, główny przewodnik pielgrzymki.
Wskazał też na duchowy wymiar pielgrzymki, który widać było w skupieniu i rozmodleniu pątników, także tych młodych, których w tym roku było wyjątkowo dużo.
Przewodniczący Mszy św. bp Marek Mendyk zauważył natomiast, że wśród pielgrzymów znaleźć można lekarzy, prawników, żołnierzy, dorosłych i dzieci, osoby duchowne oraz świeckich.
- Nie ma takiego zawodu, który nie miałby swoich przedstawicieli w pielgrzymkowych grupach. Co więcej, często zdarza się, że niektórzy z nich, zwłaszcza lekarze i pielęgniarki, decydują się wykorzystać swoje umiejętności, by nieść bezinteresowną pomoc innym pielgrzymom. Dziękuję wam, siostry i bracia, że część swojego wakacyjnego odpoczynku i urlopu poświęcacie na te rekolekcje w drodze, na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Dziękuję, że szukacie sposobu na pogłębienie swojego życia duchowego, aby zbliżyć się do Pana Boga; by odkryć jak On działa w codziennym życiu. Czynicie to przez Maryję, prosząc Ją o wsparcie, o wyjednanie łaski wiary głębokiej, wiary, która się nie lęka; wiary, która czyni cuda - mówił, dając Czarną Madonnę za przykład wiary dla uczniów Jezusa.
Dziękował też przewodnikom grup i całej pielgrzymki, służbom i wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tego działa.
W tym roku na Jasną Górę udało się pieszo 450 pątników. Najstarszy z nich to pan Zbigniew z grupy 3. (90 l.), a najmłodsza Marysia (6 miesięcy). Wraz z nimi do tronu Matki Bożej poszło także 26 księży, 6 kleryków i 7 sióstr zakonnych.
A oto nasze fotorelacje z całej drogi:
XIX PPDŚ. Msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę
XIX PPDŚ. Wystartowali spod świdnickiej katedry
XIX PPDŚ. Pierwszy apel w Ratajnie
XIX PPDŚ - Dzień I - Ze Świdnicy do Ratajna
XIX PPDŚ - Dzień II - Z Ratajna do Jagłowej
XIX PPDŚ - Dzień III - Z Jagłowej do Graczy
XIX PPDŚ. Na koniec dnia pielgrzymów czekała niespodzianka
XIX PPDŚ - Dzień IV - Z Graczy do Popielowa
XIX PPDŚ. Szkoła tańca na pielgrzymce? Tak, w Popielowie
XIX PPDŚ - Dzień V - Z Popielowa do Murowa
XIX PPDŚ - Dzień V - Z Murowa do Laskowic
XIX PPDŚ - Dzień VI - Z Laskowic do Leśnej
XIX PPDŚ - Dzień VI - Z Leśnej do Łomnicy
XIX PPDŚ - Dzień VII - Z Łomnicy do Cisia
XIX PPDŚ. Ostatni etap i wejście na Jasną Górę