Tytuł panelu dyskusyjnego tegorocznego 60. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego ma zachęcić do spędzenia czasu z wyjątkowym kompozytorem w jednym z dolnośląskich kurortów.
W dniach 24-28 sierpnia 2022 odbędzie się kolejna edycja jednego z najstarszych festiwali muzycznych w Polsce, czyli 60. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju.
Pierwszą edycję Festiwalu zainaugurowano 15 lipca 1962 roku w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci patrona imprezy – Stanisława Moniuszki. Od 2012 roku dyrektorem artystycznym jest Stanisław Rybarczyk, wybitny dyrygent i animator kultury. Organizowany przez Moniuszkowskie Towarzystwo Kulturalne Festiwal w ciągu ponad pięćdziesięciu lat działalności stał się jednym z najważniejszych polskich wydarzeń muzycznych, prezentując twórczość wielkiego polskiego kompozytora. Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, jako Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, od lat jest partnerem i wspiera Festiwal m.in. w działaniach merytorycznych.
W ciągu kilku sierpniowych festiwalowych dni w najpiękniejszych miejscach Kudowy: w Teatrze Zdrojowym, Sali Koncertowej w Pijalni Wód Mineralnych, na balkonie sanatorium „Polonia”, a także w kudowskich kościołach wystąpi kilkudziesięciu śpiewaków i muzyków przede wszystkim z Polski, ale również z Gruzji, Białorusi, Ukrainy i Austrii.
W niezwykłych przestrzeniach Teatru pod Blachą 24 sierpnia odbędzie się Galowy Koncert Inauguracyjny pt. "Koncert solidarności polsko-ukraińskiej". Wystąpią artyści Chóru i Orkiestry Narodowej Opery Lwowskiej pod batutą Myron Yusypovych. W programie przewidziano kompozycje m.in. St. Moniuszki, M. Lysenki, S. Gulaka-Artemovskego.To bardzo ważne wydarzenie świadczące o naszej solidarności z pogrążoną w wojnie Ukrainą. Koncert odbędzie się w święto niepodległości Ukrainy.
W Kościele Miłosierdzia Bożego będzie miał miejsce koncert chóru Concordia (Chór Wolnej Białorusi). Kierownikiem artystycznym i dyrygentem jest Galina Kazimirovskaya. W repertuarze usłyszymy pieśni polskie oraz białoruskie pieśni ludowe.
Inspirujący z pewnością będzie także panel dyskusyjny pt. „Moniuszko znany i nieznany", w którym udział wezmą cenieni Paneliści: Elżbieta Janowska-Moniuszko, Jolanta Rostworowska, red. Tadeusz Deszkiewicz, red. Grzegorz Chojnowski, prof. Grzegorz Zieziula.
Odbędą się też dwa koncerty kameralne m.in. pieśni Moniuszki w wykonaniu męskiego zespołu wokalnego Affabre Concinui oraz koncert kameralny, podkreślający międzynarodowość festiwalu, czyli Wiener Glassharmonika Duo - duet tworzy małżeństwo wiedeńskich muzyków Christa i Gerald Schoenfeldinger. W programie m.in. "Kurant I" z opery "Straszny Dwór" Moniuszki; "Kotylion" z opery "Hrabina" Moniuszki; "Dumka for Glass Duo" K. Dębskiego.