Ta największa drewniana barokowa świątynia w Europie wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO nie tylko przyciąga turystów, ale i pasjonatów architektury.
Kiedy 23 września 1652 r. w świdnickim ratuszu starosta księstwa Otto von Nostitz odczytał edykt króla Czech Ferdynanda IV Habsburga powołujący nową parafię luterańską obwarowany warunkami, iż „kościół, plebania i dom dzwonnika wzniesione miały być jedynie z drewna i gliny” nikt nie spodziewał się, że budowla przetrwa wieki. Tak się jednak stało i do dziś Kościół Pokoju jest jedną z unikatowych tego typu świątyń.
Chcąc uczcić pamiętną datę w tym roku miejscowa wspólnota ewangelicko-augsburska zaplanowała szereg wydarzeń kulturalnych. Obchody rozpoczęły się 4 września koncertem laureatów konkursu organowego. Dzień później przygotowano wernisaż wystawy „Liber apertus est qui est vitae – reformacja w numizmatach od XVII do XXI w.” prezentujący najciekawsze monety z tego okresu.
W ramach jubileuszu odbyła się także nowa i ciekawa odsłona perfomatywnego czytania dramatu świdniczanki, polonistki Marioli Mackiewicz „Sami Obcy”, koncerty, wernisaże, spotkanie autorskie, spacery realne i wirtualne. Ostatnim akcentem obchodów było natomiast nabożeństwo z udziałem bp. Jerzego Samca, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i biskupa świdnickiego.