Dać konkretne narzędzia

Ponad 30 osób rozpoczęło kurs przygotowujący do różnych posług.

O kulisach utworzenia Diecezjalnej Szkoły Animatora Parafialnego mówi ks. Krzysztof Ora, główny organizator. – To inicjatywa, która nawiązuje do programu duszpasterskiego Kościoła powszechnego. Taką linię wytycza papież Franciszek, który chce, aby wszyscy stali się uczniami posłanymi jako misjonarze Chrystusa. Nasza diecezja, wsłuchując się w to nauczanie, ale też wczytując się w dokumenty Kościoła, które mówią o zaangażowaniu świeckich w różne posługi i funkcje, podejmuje proces formacji osób, które już są zaangażowane w swoich parafiach. Księża proboszczowie z całej diecezji zostali poproszeni, by wyznaczyć osoby, które mogą być bliskimi współpracownikami. Kapłan podkreśla, że to także powrót do do współodpowiedzialności za przekaz wiary całej wspólnoty.
Pierwsze spotkanie odbyło się 29 października w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym św. Anieli w Bardzie i rozpoczęło Mszą św., której przewodniczył bp Marek Mendyk. 
– Dzisiejszą Eucharystią inaugurujemy pierwszą, można powiedzieć historyczną edycję Diecezjalnej Szkoły Animatora. Ze strony uczestnika to nie tylko proste pragnienie zaangażowania się w duszpasterstwo parafialne, wpływu na jego kształt i dobrą jakość, ale przede wszystkim powołanie do odkrywania charyzmatu, jaki został nam dany przez Ducha Świętego. A ze strony organizatora – to radość i nadzieja: radość, że oto znajdujemy osoby, które odczytują swoje misyjne powołanie, i nadzieja, że jest to dobry początek odnowy Kościoła i otwarcie się na nadzieję nowego świata – mówił biskup.
W drugiej części spotkania odbyły się zajęcia, podczas których Małgorzata Przybylska pokazała, jak ważne w grupie jest przełamanie pierwszych lodów, a księża Radosław Mielczarek i Kamil Osiecki mówili o ukierunkowaniu powołania i odwadze odpowiedzenia na nie. 
Najmłodszym uczestnikiem była Róża z par. NMP Królowej Polski w Świdnicy. – Od kilku lat prowadzę scholę dziecięcą, ale nie mam przygotowania, by animować dzieci. Tego, co umiem, nauczyłam się z obserwacji moich poprzedniczek czy katechetki Urszuli Magdy. Do udziału zaprosił mnie proboszcz ks. Rafał Kozłowski i widzę, że to była dobra decyzja. Już na pierwszych zajęciach wiele się dowiedziałam i z niecierpliwością czekam na następne – mówi.
Spotkania będą się odbywać co miesiąc do maja 2023 r i zakończą czerwcowymi rekolekcjami, na których animatorzy otrzymają od biskupa misję do podjęcia konkretnych działań w uzgodnieniu z proboszczem.


Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..