W przededniu narodowego święta chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Dzierżoniowie, uczniowie Społecznej Szkoły Muzycznej II st. w Świdnicy oraz katedralny chór Tactus Sonus wspólnie zaśpiewali dla Niepodległej.
O przygotowaniach do koncertu, które zaczęły się pół roku temu, opowiada jedna z inicjatorek i dyrygent Marta Moneta.
- Pomysł współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I st. im. Wojciecha Kilara w Dzierżoniowie zrodził się w maju, ale z próbami wystartowaliśmy już na początku roku szkolnego, tj. we wrześniu, ponieważ nie było łatwo opanować muzycznie i logistycznie przedsięwzięcie na niemal 100 osób: trzy chóry, orkiestrę, dwóch dyrygentów i organistę. Trzeba było m.in. zrobić aranżacje utworów, przygotować nuty orkiestrowe czy partie chóralne, w czym pomogła Paulina Michalska. Do tego musiałyśmy wspólnie przemyśleć plan koncertu, czas próby generalnej dla wszystkich uczestników, itp. - wymienia.
Pozostałych członków grupy Tactus Sonus również czekała ciężka praca.
- Mieliśmy dość dużo prób, żeby jak najlepiej opanować poszczególne punkty programu, a potem zgrać się z orkiestrą i z uczniami chórzystami z dwóch szkół muzycznych. Przy takiej liczbie żywiołowych wykonawców nie jest łatwo. Na szczęście wszystko się udało - dodaje Anna Kijak, podkreślając, że najbardziej podobało się jej opracowanie i wykonanie „Modlitwy do Bogarodzicy” Józefa Świdra ze względu na kipiące w niej emocje: dramatyzm i liryczność. Podobnego zdania są także inne chórzystki, jak Izabela Mikuła czy Ada Okrasińska.
Poza tym w programie znalazły się zarówno klasyczne utwory literatury chóralnej w wykonaniu chóru katedralnego, jak i tradycyjne pieśni patriotyczne w wykonaniu wszystkich połączonych zespołów.